LAJMI I FUNDIT:

Kandidatët për ta zëvendësuar Joachim Low te Gjermania: Katër emra të njohur të futbollit gjerman në garë

Kandidatët për ta zëvendësuar Joachim Low te Gjermania: Katër emra të njohur të futbollit gjerman në garë

Lajmi i konfirmuar se trajneri Joachim Low nuk do të vazhdojë me Gjermaninë në postin e tij pas kampionatit evropian këtë verë ka ndezur spekulime se kush do të jetë pasardhësi i tij.

Reklama

Pavarësisht zhgënjimit në Ligën e Kombeve – kur përfshirët edhe një humbje 6-0 ndaj Spanjës në nëntor të vitit të kaluar, Loë do të hyjë në historinë të futbollit gjerman.

Në 15 vite si shef i ekipit kombëtar, Low fitoi Kupën e Botës në vitin 2014, përfundoi i treti në vitin 2010, fitoi Kupën e Konfederatave në vitin 2017 dhe arriti në finalen e Euro 2008.

Nuk do të jetë e lehtë të zihet vendi i tij, por tashmë po qarkullojnë disa emra të ndryshëm që janë të lidhur me zëvendësimin e Low.

Jurgen Klopp

Klopp do të ishte opsioni i ëndrrave për federatën gjermane. Ai ka një kontratë me Liverpoolin deri në vitin 2024 dhe do të jetë një kandidat i vështirë për tu afruar.

Hansi Flick

Është e vështirë të imagjinohet që Flick do të largohej nga Bayern pasi shijoi një sezon të suksesshëm.

Një faktor që nxit këto zëra është se Flick shihet si njeriu i Karl-Heinz Rumennigge në Bayern, por ai është zëvendësuar si CEO nga Oliver Kahn. Flick gjithashtu ka një marrëdhënie të vështirë me drejtorin sportiv Hasan Salihamidzic.

Flick ka punuar me Gjermaninë më parë, pasi ai ishte ndihmësi i Low në Kupën e Botës 2014.

Ralf Rangnick

Ish- shefi i Schalkes, Hoffenheimit dhe RB Leipzigit konsiderohet nga shumë njerëz si influencues tek shumë trajnerë të tjerë gjermanë, përfshirë edhe Jurgen Klopp.

Ai ka qenë një nga figurat kryesore në projektin e futbollit të Red Bull gjatë dekadës së fundit.

Lotthar Matthaus

Ndoshta trajneri me më pak gjasa duket Matthaus, po ai ka fituar terren së fundmi.

Legjenda gjermane nuk e ka stërvitur që nga viti 2011 dhe pavarësisht rezultateve jo të mira, ai është ende shumë i vlerësuar në qarqet e futbollit gjerman. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mbappe e goditi me top në fytyrë një vajzë para ndeshjes – ai e nxori nga tribunat për ta dërguar te mjeku, pas ndeshjes i bëri një dhuratë

Mbappe e goditi me top në fytyrë një vajzë para ndeshjes – ai e nxori nga tribunat për ta dërguar te mjeku, pas ndeshjes i bëri një dhuratë

Ligue 1
Xhaka publikon një fotografi ku paralajmëron largimin nga Arsenali: Faleminderit Gunners

Xhaka publikon një fotografi ku paralajmëron largimin nga Arsenali: Faleminderit Gunners

Premier League
Bayern Munich ia kishte ndaluar Oliver Kahnit të udhëtonte në Koln në ditën kur u shpallën kampion të Gjermanisë

Bayern Munich ia kishte ndaluar Oliver Kahnit të udhëtonte në Koln në ditën kur u shpallën kampion të Gjermanisë

Bundesliga
Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Bundesliga
Salihamidzic reagon pasi u shkarkua nga Bayerni: Nuk ishte një situatë e lehtë, por kjo skuadër do ta fitoj Ligën e Kampionëve

Salihamidzic reagon pasi u shkarkua nga Bayerni: Nuk ishte një situatë e lehtë, por kjo skuadër do ta fitoj Ligën e Kampionëve

Bundesliga
Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese

Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese

La Liga
Kalo në kategori