LAJMI I FUNDIT:

Kaevski: Ngjarjet e mbrëmshme, skenar i dështuar i Mickovskit dhe partnerëve të tij të koalicionit

Kaevski: Ngjarjet e mbrëmshme, skenar i dështuar i Mickovskit dhe partnerëve të tij të koalicionit

Zëdhënësi i LSDM-së, Darko Kaevski ka komentuar ngjarjet e mbrëmshme nga protestat e radikalizuara të opozitës maqedonase.

Reklama

Ai ngjarjet i ka quajtur skenare të dështuara drejt konflikteve ndëretnike.

“Mickoski nuk është viktimë, por regjisor i një skenari të përgjakshëm. Skenar i përgjakshëm i Mickoskit dhe partnerëve të tij të koalicionit të Majtës dhe Aleancës, skenar i përgjakshëm që dështoi”, tha deputeti dhe zëdhënësi i LSDM-së, Darko Kaevski për mediat.

Ai shtoi se Mickoski nuk ka qenë shënjestër, por siç thotë ai ka luajtur rolin më të keq për shtetin dhe qytetarët.

“Sjellja e opozitës është e turpshme, e tmerrshme dhe e rrezikshme, e cila tenton të tregojë një lloj tensioni ndëretnik që në fakt provokohet nga përfaqësuesit më të lartë të partive opozitare. Ky është njeriu që Mickoski, sipas skenarit të tyre gjakatar, duhej të luante si sulmues i tij, ai është vëllau i njërit nga funksionerët e Aleancës Për Shqiptarët, pra, partner i koalicionit me OBRM-PDUKM-në. OBRM-PDUKM nuk ndryshon, Mikoski nuk ndryshon. Gjithçka është false në OBRM-PDUKM. Ata janë të gatshëm të sakrifikojnë njerëz për qëllimet e tyre politike, janë gati të djegin të gjithë vendin. Ne nuk do ta lejojmë këtë. Nuk bëhet fjalë për ndonjë tension ndëretnik, por për një skenar të përgjakshëm politik që e kemi parë tashmë. Qytetarët të mos dorëzohen, apelojmë për qetësi, dhe institucionet të bëjnë punën e tyre dhe të gjithë të përfshirët të mbajnë përgjegjësi para ligjit. Nuk do të lejojmë destabilizimin dhe të gjithë skenarët e tyre destruktivë do të mposhten sërish”, tha Kaevski.

Nga OBRM-PDUKM, kanë njoftuan se protestat nuk do të ndalojnë deri në ndryshimin e propozimit francez.

Në trend Lajme

Më shumë
Von Cramon e vrazhdë me policët në veri: Çka dreqin ju solli këtu, ku është kërcënimi

Von Cramon e vrazhdë me policët në veri: Çka dreqin ju solli këtu, ku është kërcënimi

Lajme
Veriu i Kosovës përplasë kongresistin Nunn me Grenellin: Mobilizimi ushtarak i Serbisë përbën rrezikun më të madh

Veriu i Kosovës përplasë kongresistin Nunn me Grenellin: Mobilizimi ushtarak i Serbisë përbën rrezikun më të madh

Politikë
Von Cramon në veri: Shumë gjëra mund të shkojnë keq në Kosovë nëse ky është realiteti - duhet të shohim opsione të tjera

Von Cramon në veri: Shumë gjëra mund të shkojnë keq në Kosovë nëse ky është realiteti - duhet të shohim opsione të tjera

Politikë
Borrell flet me Stoltenberg: Kosova duhet të mos ndërmarrë hapa të njëanshëm, destabilizues në veri

Borrell flet me Stoltenberg: Kosova duhet të mos ndërmarrë hapa të njëanshëm, destabilizues në veri

Siguri
Domatja shqiptare e sigurt, përgënjeshtrohet lajmi për kthim të një ngarkese nga BE-ja

Domatja shqiptare e sigurt, përgënjeshtrohet lajmi për kthim të një ngarkese nga BE-ja

Lajme
Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Politikë
Kalo në kategori