LAJMI I FUNDIT:

Juventusi afër marrëveshjes me Di Marian, Demiral çelësi i transferimit të Koulibalyt

Juventusi afër marrëveshjes me Di Marian, Demiral çelësi i transferimit të Koulibalyt

Juventusi thuhet se është i hapur për t’i ofruar Angel Di Marias një marrëveshje njëvjeçare, ndërsa, Bianconerët mund të përfshijnë Merih Demiral si pjesë të marrëveshjes për nënshkrimin e Kalidou Koulibaly nga Napoli.

Bianconerët duan të bëhen sërish pretendentë për titull në sezonin 2022/23 dhe Massimiliano Allegri ka kërkuar lojtarë me përvojë për të përmirësuar skuadrën.

Gjigantët e Serie A kanë qenë në bisedime me Di Marian prej disa javësh, me lojtarin që këmbëngul se ai dëshiron vetëm një marrëveshje njëvjeçare në mënyrë që të luajë në Kupën e Botës në Katar dhe të kthehet në Argjentinë në vitin 2023.

Juventusi do të ofronte më mirë një marrëveshje dyvjeçare për të përdorur dekretin e rritjes dhe për të marrë një ulje prej 50 për qind në pagën bruto të lojtarit, por sipas Il Corriere dello Sport dhe Calciomercato.com, drejtorët e klubit tani janë të hapur për t’i ofruar Di Marias një marrëveshje njëvjeçare pa opsion për një sezon të dytë në Torino.

Argjentinasi i ka pezulluar bisedimet, duke pritur një ofertë nga Barcelona, ​​e cila do të ishte destinacioni i tij i preferuar, por katalanasit po merren me çështje financiare dhe ende nuk janë në gjendje t’i ofrojnë kontratë ‘El Fideos’.

Juventusi po kërkon gjithashtu një zëvendësues me përvojë për Giorgio Chiellini, i cili i është bashkuar Los Angeles FC.

Sipas gazetës Tuttosport, prioriteti i Allegrit është Koulibaly dhe Juventusi mund të ofrojë Demiralin si pjesë e marrëveshjes për të ulur kërkesat ekonomike të Napolit.

Reprezentuesi turk do të kthehet në Torino pasi Atalanta ka vendosur të mos e bëjë të përhershëm transferimin e tij pas huazimit. Megjithatë, ai nuk është në planet e Allegrit dhe Juventus po planifikon të gjejë një klub të ri për ish-lojtarin e Sassuolos. /Telegrafi/