LAJMI I FUNDIT:

Jose Mourinho e emëron superyllin e Real Madridit si lojtarin e ri më të mirë në botë

Jose Mourinho e emëron superyllin e Real Madridit si lojtarin e ri më të mirë në botë

Ish-trajneri i Chelseat dhe Manchester United, Jose Mourinho, ka emëruar mesfushorin e Real Madridit, Jude Bellingham, si lojtarin më të mirë të ri në botë.

Në moshën vetëm 20-vjeçare, anglezi e ka vendosur veten si një komponent kyç i organizimit të Carlo Ancelottit në Santiago Bernabeu. Ai vendosi të bashkohet me gjigantët spanjollë nga Borussia Dortmund në verën e vitit 2023 për një shumë prej 103 milionë eurosh.

Në sezonin e tij të parë në Madrid, Bellingham bëri 42 paraqitje në të gjitha garat, duke shënuar 23 gola dhe 13 asistime. Duke folur për të riun, Mourinho tha: “Për mua, Jude Bellingham është lojtari më i mirë i ri në botë. Duke parë të ardhmen dhe thjesht duke imagjinuar se çfarë mund të bëhet në pak vite”.


Në sezonin e tij të parë me Real Madridin, Bellingham arriti të fitojë trofetë si Liga e Kampionëve dhe La Liga. Ai tani po kërkon të shtojë edhe Kampionatin Evropian në këtë listë këtë verë.

Mesfushori ndihmoi Anglinë të fitonte ndeshjen e parë të Euro 2024 duke shënuar golin e vetëm në triumfin 1-0 ndaj Serbisë të dielën (16 qershor). Deri më sot, ai ka bërë 30 paraqitje nëpër gara për The Three Lions, duke shënuar katër gola.

Për momentin, Anglia është në krye të Grupit C pas një ndeshjeje. Ata luajnë ndeshjen e tyre të radhës në grup kundër Danimarkës të enjten (20 qershor). /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dhjetë transferime të mëdha ndodhën brenda një dite - klubet e pesë ligave kryesore bën blerje të bujshme

Dhjetë transferime të mëdha ndodhën brenda një dite - klubet e pesë ligave kryesore bën blerje të bujshme

Ndërkombëtare

"Mu zhduk gjithë pasioni që kisha për lojën, isha afër tërheqjes nga futbolli" - dështoi te Arsenali, flet për periudhën e vështirë që kaloi

Premier League
FIFA publikon renditjen e re – ‘fluturojnë’ Spanja, Zvicra dhe Turqia, bien Belgjika dhe Portugalia

FIFA publikon renditjen e re – ‘fluturojnë’ Spanja, Zvicra dhe Turqia, bien Belgjika dhe Portugalia

Ndërkombëtare
Shtatë klube shqiptare mbesin në garë, katër eliminohen - kundërshtarët dhe orari në Ligën e Konferencës

Shtatë klube shqiptare mbesin në garë, katër eliminohen - kundërshtarët dhe orari në Ligën e Konferencës

Ligat tjera
Agjenti i Olmos takohet me gjigantin evropian, zyrtarizimi brenda 48 orëve

Agjenti i Olmos takohet me gjigantin evropian, zyrtarizimi brenda 48 orëve

Bundesliga
Tifozët e Barcelonës po hedhin monedha në TikTok për të 'financuar' transferimin e Nico Williams

Tifozët e Barcelonës po hedhin monedha në TikTok për të 'financuar' transferimin e Nico Williams

La Liga
Kalo në kategori