James Franco ka marrë rolin e liderit të ndjerë kuban Fidel Castro në filmin e ardhshëm “Aline of Cuba” nga regjisori Miguel Bardem.

Reklama

Aktori i nominuar për “Oscar”, 44 vjeç, do t’i bashkohet kastit nga aktorja Mia Maestro, e cila do të luajë rolin e socialistes Natalia ‘Naty’ Revuelta, që dikur ishte partnerja e Kastros, raportoi Deadline të enjten.

Dyshja i bashkohet aktores Ana Villafane, në kast, teksa ajo po luan rolin e Alina Fernandez – vajzës së Castros dhe Revueltës – në film.

Filmi – skenari i të cilit u shkrua nga Jose Rivera dhe Nilo Cruz – do të përshkruajë historinë e jetës së Fernandez, një aktivist social dhe mërgimtar kuban.

Reklama

Kur ishte 10 vjeç, Fernandez zbuloi se ajo ishte vajza e Castros, pasi nëna e saj i zbuloi të vërtetën pasi Castro kishte vizituar shtëpinë e familjes fshehurazi prej vitesh.

Reklama

Revuelta i kishte dhënë asaj dhe burrit të saj doktor pasurinë për të financuar fazat e fillimit të revolucionit komunist, shkruan DailyMail.

Fernandez përfundimisht u bë një aktiviste antikomuniste, e cila u arrestua disa herë për përpjekjet e saj për t’u larguar nga Kuba dhe iu ndalua të udhëtonte jashtë vendit. Fernandez në vitin 1993 dezertoi në Spanjë dhe përfundimisht u vendos në Miami.

Filmi do të fillojë xhirimet më 15 gusht në qytetet kolumbiane të Cartagena dhe Bogota, sipas gazetës.

Reklama

Producenti John Martinez O’Felan i tha Deadline se ‘gjetja dhe bindja e James Francos për të luajtur Castron, ishte një proces argëtues dhe sfidues dhe ka qenë puna bashkëpunuese e universit, sepse urdhri fillestar i regjisorit tonë ishte të gjente një aktor që kishte një paraqitje fizike dhe ngjashmërie me Castron e vërtetë, së bashku me gjetjen e dikujt që Alina Fernandez do ta mbështeste fuqishëm.

Reklama

“Për të arritur një pamje kaq të ashpër për t’u hedhur, ne përdorëm heraldikën e lashtë galike të Fidel Castros si busullën tonë qendrore dhe më pas kërkuam të gjithë radhët e aktorëve me rrënjë latine në Hollywood për të gjetur dikë që ka një strukturë të ngjashme të fytyrës”, tha ai.

Reklama

O’Felan tha se pas një kërkimi gjithëpërfshirës ‘në shpresat tona përmes syrit të gjenealogjisë spanjolle dhe portugeze që mbanin Galicianët’, u zbulua se Franko ‘kishte ngjashmërinë më të afërt të fytyrës së aktorëve kryesorë të industrisë, që do të thotë se fokusi do të ishte për të ndërtuar theksin e karakterit të tij dhe do të kishin një ndeshje mahnitëse në ekran për të intriguar audiencën dhe për të sjellë në jetë historinë me integritet të vërtetë vizual’.

Reklama
James Franco i rikthehet aktrimit katër vjet pas akuzave seksuale ndaj pesë grave James Franco i rikthehet aktrimit katër vjet pas akuzave seksuale ndaj pesë grave

Ai tha se kasti i Villafanes dhe Maestros ‘ishte pa mend sepse, përveç trajektores së punës së tyre të kaluar, njëri përfaqëson Kubano-Amerikën moderne dhe tjetri Argjentinën’.

Reklama

O’Felan i tha gazetës se fokusi i projektit është “prodhimi i një pjese artistike të historisë moderne hispanike, me vizionin për projektin si vërtetë gjithëpërfshirës përmes bashkimit të aktorëve dhe krijuesve nga rrënjat ndër breza dhe ato të fundit latine nga SHBA-ja, Amerika Latine dhe bota. /Telegrafi/