LAJMI I FUNDIT:

Izraelitët dhe palestinezët bien dakord për armëpushim pas sulmeve vdekjeprurëse në Gaza

Izraelitët dhe palestinezët bien dakord për armëpushim pas sulmeve vdekjeprurëse në Gaza

Izraelitët dhe palestinezët kanë rënë dakord të respektojnë një armëpushim në Gaza nga mbrëmja e së dielës, siç është propozuar nga Kajro.

Një burim egjiptian i sigurisë tha të dielën se Izraeli kishte rënë dakord për ofertën e armëpushimit, ndërsa një zyrtar palestinez i njohur me përpjekjet e ndërmjetësimit egjiptian tha se ajo do të hynte në fuqi në orën 20:00 lokale, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


Por zëdhënësit e Izraelit dhe Xhihadit Islamik, nuk e konfirmuan këtë, duke thënë vetëm se ata ishin në kontakt me Kajron.

“Diskutimet janë duke u zhvilluar në nivelet më të larta drejt qetësisë. Rezistenca nuk do të ndalet nëse agresioni dhe krimet e okupimit (Izraelit) nuk ndalen”, ka thënë për agjencinë e lajmeve AFP të dielën një burim i Xhihadit Islamik.

Ndërkohë, më parë ushtria izraelite tha se sulmet e saj në Gaza mund të zgjasin për një javë.

Të paktën 31 palestinezë u raportuan të vdekur të dielën, mes tyre gjashtë fëmijë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Sulmet e fundit izraelite që nga e premtja la gjithashtu të paktën 265 persona të plagosur, thanë autoritetet shëndetësore në Gaza, ku disa ndërtesa u shndërruan në rrënoja.

Ndërkohë, Koordinatori Humanitar i Kombeve të Bashkuara në territoret e pushtuara palestineze, Lynn Hastings, bëri thirrje për ndalimin e menjëhershëm të përshkallëzimit dhe dhunës në Gaza. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Minutë pas minute – detajet, pamjet dhe reagimet rreth sulmeve të Iranit ndaj Izraelit

Minutë pas minute – detajet, pamjet dhe reagimet rreth sulmeve të Iranit ndaj Izraelit

Botë
U mbrojt me sukses nga sulmet e Iranit me 300 dronë dhe raketa - sa i kushtoi Izraelit mbrojtja për një natë?

U mbrojt me sukses nga sulmet e Iranit me 300 dronë dhe raketa - sa i kushtoi Izraelit mbrojtja për një natë?

Azia
Ministria e Jashtme izraelite përshkruan

Ministria e Jashtme izraelite përshkruan "çmimin fillestar" që duhet ta paguajë Irani pas sulmit

Azia
Komandanti i Ukrainës vjen me

Komandanti i Ukrainës vjen me "informata jo të mira nga vija e frontit"

Botë
Pamjet e para që tregojnë se si Izraeli i rrëzoi raketat e Iranit

Pamjet e para që tregojnë se si Izraeli i rrëzoi raketat e Iranit

Botë
Irani thotë se ka informuar SHBA-në për sulmet e tij kundër Izraelit

Irani thotë se ka informuar SHBA-në për sulmet e tij kundër Izraelit

Botë
Kalo në kategori