LAJMI I FUNDIT:

Izraeli rriti e shpenzimet në teknologjinë ushtarake dhe inteligjencën artificiale

Izraeli rriti e shpenzimet në teknologjinë ushtarake dhe inteligjencën artificiale

Sektori i teknologjisë i Izraelit daton në vitin 1974 kur Intel krijoi një prani në këtë vend, por skena e start-up-eve u ngrit në vitet 1990, duke fituar një reputacion si qendra e dytë më e madhe e teknologjisë në botë jashtë Silicon Valley, me mijëra kompani dhe duke zhvilluar një ekosistem të rëndësishëm.

Tani ka 500 shumëkombëshe që operojnë në Izrael – kryesisht qendra kërkimi dhe zhvillimi pas blerjes së bizneseve fillestare izraelite – nga Intel te IBM, Apple, Microsoft, Google dhe Facebook.

Në qershor, kryeministri Benjamin Netanyahu tha se Intel po planifikonte të shpenzonte 25 miliardë dollarë për një fabrikë të re në qytetin jugor të Kiryat Gat rreth 42 km (26 milje) nga Gaza, raporton Reuters, transmeton Telegrafi.


Për shkak të hapjes në vitin 2027, ai e quajti atë investimin më të madh ndërkombëtar në vend që mund të punësonte mijëra njerëz dhe do të shtonte fabrikat e tij të çipave dhe qendrat e projektimit atje.

Në terma afatgjatë, sektori i teknologjisë dhe inteligjencës artificiale, ku Izraeli ka qenë lider, mund të shohë rritje të investimeve për shkak të lidhjes së ngushtë të industrive me shpenzimet ushtarake, tha Krosby i LPL.

“Ata ndoshta do të rrisin investimin në inteligjencë artificiale”, deklaron Krosby. “Kur një vend kapet fjalë për fjalë në befasi, gjëja e parë që ata shikojnë – përveç problemeve të dukshme me inteligjencën – është ajo që mungonte brenda sistemeve të sigurisë”, vazhdoi ai ndër të tjera.

“Kjo mund të forcojë mbështetjen për më shumë burime financiare për teknologjinë për ushtrinë, e cila më pas kalon në kompanitë e teknologjisë të sektorit privat,” shtoi Krosby.

Sektori i teknologjisë ka treguar elasticitet në të kaluarën, duke kapërcyer një sërë konfliktesh me Hamasin në Gaza.

Apjit Walia, Drejtori Menaxhues në DVN Capital tha se sektori i teknologjisë izraelite “është rikthyer historikisht nga tragjeditë gjeopolitike”. /Telegrafi/