LAJMI I FUNDIT:

Izraeli kryen sulm ajror në Bregun Perëndimor, të paktën një i vdekur

Izraeli kryen sulm ajror në Bregun Perëndimor, të paktën një i vdekur

Ushtria izraelite thotë se një aeroplan luftarak ka kryer një sulm në Jenin në Bregun Perëndimor.

Një person u vra dhe dy u plagosën, njoftoi ministria palestineze e Shëndetësisë, raporton skynews.

Ndërsa palestinezët jetojnë si në Gaza ashtu edhe në Bregun Perëndimor, territoret kontrollohen nga grupe të ndryshme.

Izraeli gjen tre trupa të pajetë të pengjeve që i kishte rrëmbyer Hamasi
Lexo po ashtu Izraeli gjen tre trupa të pajetë të pengjeve që i kishte rrëmbyer Hamasi

Hamasi ka sunduar mbi Gazën që kur mori kontrollin në vitin 2007 pas një lufte të shkurtër civile me Autoritetin Palestinez.

Bregu Perëndimor, ndërkohë, ende drejtohet nga Autoriteti Palestinez, i kryesuar nga presidenti Mahmoud Abbas.

Ndryshe, autoritetet shëndetësore palestineze thonë se fushata tokësore dhe ajrore e Izraelit në Gaza ka vrarë më shumë se 35 mijë njerëz ndërsa Izraeli raporton se ka humbur rreth 1400 civilë dhe ushtarë që nga 7 tetori i vitit të kaluar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Biden do të hapë rrugën për 500,000 emigrantë të paligjshëm të martuar me shtetas amerikanë për të fituar nënshtetësinë

Biden do të hapë rrugën për 500,000 emigrantë të paligjshëm të martuar me shtetas amerikanë për të fituar nënshtetësinë

Amerika
SHBA sanksionon rrjetin që rriti pasurinë e Millorad Dodikut

SHBA sanksionon rrjetin që rriti pasurinë e Millorad Dodikut

Bosnja
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
Aeroplani i Virgin Australia bën ulje emergjente pasi motori i tij 'goditet' nga shpendët dhe përfshihet nga zjarri

Aeroplani i Virgin Australia bën ulje emergjente pasi motori i tij 'goditet' nga shpendët dhe përfshihet nga zjarri

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Kalo në kategori