LAJMI I FUNDIT:

Italia fiton me përmbysje ndaj Shqipërisë që krijoi shumë, goli i Ismajlit nuk mjaftoi

Italia fiton me përmbysje ndaj Shqipërisë që krijoi shumë, goli i Ismajlit nuk mjaftoi

Italia ka arritur ta mposht Shqipërinë në ndeshjen miqësore të zhvilluar në ‘Albanian Arena’ me rezultat 3-1.

Rastin e parë në ndeshje e kishte Giacomo Raspadori, por Etrit Berisha ishte në vend, ndërsa Nicolo Zanioli nuk e qoi në portë topin e kthyer.


Në minutën e 16-të, Shqipëria kaloi në epërsi. Një harkim i bukur në zonë nga Nedim Bajrami gjeti kokën e Ardian Ismjalit që shënoi për 1-0.

Por vetëm pas katër minutash Italia arriti të barazojë me Vicenzo Grifon që asistoi te Giovanni Di Lorenzo, i cili gjeti rrjetën për 1-1.

Italianët vazhduan sulmet për të gjetur golin e epërsisë i cili nuk vonoi.

Zhvillohej minuta e 25-të, kur Giacomo Raspadori asistoi te Grifo që shënoi për 2-1.

Pas tre golave të shpejtë, më minutat e fundit të pjesës së dytë ritmi i ndeshjes ra paksa me të dy skuadrat që ishin më të kujdesshme.

Me të filluar pjesa e dytë Shqipëria ishte më e mirë dhe rrezikoi në disa raste.

Në minutën e 54-të ishte Myrto Uzuni i cili gjuajti bukur, por goditja e tij u ndal nga shtylla.

Pas ishte tentoi edhe Odise Roshi, por gjuajtja e tij u ndal nga portieri Alex Meret.

Sërish Shqipëria në rast të mirë në minutën e 62-të të ndeshjes, kur ishte shumë afër barazimit.

Goditja e Nedim Bajramit devijohet dhe ndalet në transversale, ndërsa nga topi i kthyer gjuan bukur Ermir Lenjani, gjuajtja e të cilit largohet nga vija e portës nga njëri prej mbrojtësve të Italisë.

Kur nuk i konkretizon rastet pason dënimi dhe ky ligj i pashkruar ishte i vlefshëm edhe për Shqipërinë.

Në minutën e 64-të, Vicenzo Grifo përfiton nga një top i kthyer i mbrojtjes shqiptare dhe ndëshkon Etrit Berishën për 3-1.

Shqipëria tentoi të kthehej në lojë në minutën e 76-të, por gjuajtja e Roshit sërish u ndal nga Meret.

Në minutën e 88-të rrezikoi edhe Xhuliano Skuka, por gjuajtja e tij u ndal nga Meret.

Ndeshja u mbyll me fitoren e Italisë, por Shqipëria tregoi se ka potencial dhe forcë të luajë edhe kundër ekipeve të mëdha. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Fitoi çmimin 'Golden Boy', Bellingham befason të gjithë duke zbuluar idhullin e tij

Fitoi çmimin 'Golden Boy', Bellingham befason të gjithë duke zbuluar idhullin e tij

La Liga
E kishin ndarë dhomën së bashku sa ishin në të njëjtin klub, Mirlind Daku e befason me një dhuratë Lumbardhin në Big Brother VIP Kosova

E kishin ndarë dhomën së bashku sa ishin në të njëjtin klub, Mirlind Daku e befason me një dhuratë Lumbardhin në Big Brother VIP Kosova

Ndërkombëtare
Juventusi synon transferimin e dy yjeve të Manchester United me një ofertë qesharake

Juventusi synon transferimin e dy yjeve të Manchester United me një ofertë qesharake

Serie A
UEFA identifikon ndeshjen me rrezikshmëri të lartë për Euro 2024 - tifozët e këtij vendi janë

UEFA identifikon ndeshjen me rrezikshmëri të lartë për Euro 2024 - tifozët e këtij vendi janë "kafshë"

Përfaqësueset

"Të gjithë shqiptarët duan të jenë në Gjermani" - Duka flet për mediat italiane rreth Euro 2024 dhe investimeve të mëdha në Shqipëri

Kombëtarja e Shqipërisë
Barcelona mund ta shes Alejandro Balden, por vetëm me një kusht

Barcelona mund ta shes Alejandro Balden, por vetëm me një kusht

La Liga
Kalo në kategori