Ish-mjeku i Real Madridit, Jesus Olmo, ka zbuluar se Gareth Bale është sportisti më i mirë që ka parë ndonjëherë.

Uellsiani iu bashkua Los Blancos në një marrëveshje me vlerë rreth 100 milionë euro nga Tottenham Hotspur në vitin 2013, duke u bërë transferimi rekord botëror në atë kohë, përpara Cristiano Ronaldos.

Bale, i cili nënshkroi një marrëveshje gjashtëvjeçare në kryeqytetin spanjoll, pa rekordin e tij të thyer nga Paul Pogba pas kalimit të tij me 105 milionë euro te Manchester United në vitin 2016.

Nuk ka dyshim se Bale e ka përmbushur çmimin e tij, megjithatë, me 33-vjeçarin tani luan te Los Angeles FC në Amerikë. Ai shënoi 22 gola në sezonin e tij të parë në klub, duke fituar Ligën e Kampionëve dhe Superkupën, pasi ndihmoi në formimin e një treshe dinamike së bashku me Karim Benzeman dhe Ronaldon.

Reklama
Reklama

Ai është vlerësuar më parë për ritmin dhe fuqinë e tij shpërthyese për të mposhtur kundërshtarët, veçanërisht gjatë situatave një kundër një. Anësori është gjithashtu shumë i fortë dhe paraqet një prani fizike, e cila, gjatë kohës së tij në Real Madrid, e lejoi atë të performonte në nivelet më të larta, përpara se lëndimet ta pengonin karrierën e tij në Spanjë.

Pasi ka punuar me Bale, Olmo ka treguar sesi uellsiani mund të shkëlqejë në çdo sport dhe pranoi se ai është mbresëlënës pothuajse në çdo aspekt. Është raportuar gjerësisht se sa shumë Bale e do golfin, pasi kaloi shumë kohë në fushën e golfit gjatë dy viteve të fundit.

Reklama

Ish-mjeku i Los Blancos i tha revistës “Ideal” në vitin 2020: “Ndoshta atleti më i mirë që kam parë ndonjëherë është Bale. Gareth është një atlet natyral që mund të shkëlqejë në pothuajse çdo sport”.

Reklama

“Ai ka aftësi të pabesueshme atletike, dhe do të thosha gjithashtu aftësi teknike. Ai është sportisti që më ka lënë më shumë përshtypje në të gjitha aspektet”.

Kjo do të thotë që Olmo e vlerëson fizikun e Bale më lart se ai i Ronaldos, pavarësisht regjimeve rigoroze të yllit të Manchester United për ta mbajtur atë në krye të lojës. 37-vjeçari ka luftuar për formën deri më tani këtë sezon, por kjo nuk ka ndikuar në mënyrën se si ai u perceptua gjatë kohës së tij në Real, duke shënuar një rekord 450 gola në 438 ndeshje.

Reklama

Ronaldo gjithmonë është përpjekur ta mbajë veten në gjendje maksimale fizike dhe rrallëherë ka pushim. Ai shpesh kalon kohë në palestër dhe ndjek një plan të rreptë i cili e ka lejuar të njihet si një nga futbollistët më në formë në planet. /Telegrafi/

Reklama