LAJMI I FUNDIT:

Inflacioni 229.8 për qind – më i ulëti për gjashtë muajt e fundit në Liban

Inflacioni 229.8 për qind – më i ulëti për gjashtë muajt e fundit në Liban
Reklama

Norma vjetore e inflacionit në Liban ishte 229.8 për qind në muajin gusht, që është ende një nga normat më të larta të inflacionit në botë.

Inflacioni në Liban po bie për të katërtin muaj radhazi dhe në korrik ishte 251.2 për qind, sipas faqes së internetit të organizatës, njoftoi Administrata Qendrore Libaneze për Statistikat.


Libani ka përjetuar hiperinflacion për 38 muaj rresht, raportojnë mediat e huaja.

Në muajin gusht, çmimet e ushqimeve u rritën nga viti në vit me 274.2 për qind, siç u rritën çmimet e alkoolit dhe duhanit – me 359.4 për qind, veshjet dhe këpucët – me 249.3 për qind, banesat dhe shërbimet komunale – me 232.8 për qind, shërbimet shëndetësore – me 235, 1 për qind, restorantet dhe hotelet – 269,3 për qind.

Në bazë mujore, çmimet në gusht janë rritur me 0.9 për qind krahasuar me muajin korrik. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Prishtina Mall shndërrohet në një përrallë të vërtetë festash – eja festoni me ne

Prishtina Mall shndërrohet në një përrallë të vërtetë festash – eja festoni me ne

Prishtina Mall
Ambasadori i Italisë, Antonello De Riu, promovon kuzhinën Italiane në restaurantin

Ambasadori i Italisë, Antonello De Riu, promovon kuzhinën Italiane në restaurantin "Il Gusto" në Prishtinë

ilgusto
Creative Hub të enjten në Prishtinë festoi hapjen e zyrës së tretë në SHBA

Creative Hub të enjten në Prishtinë festoi hapjen e zyrës së tretë në SHBA

Creative Hub Kosovo
Radha jote drejt luksit – PATOS lanson lojën shpërblyese me premi kryesore Porsche

Radha jote drejt luksit – PATOS lanson lojën shpërblyese me premi kryesore Porsche

Patos Kosova
Kënaqu me kuq e zi në VITALAND!

Kënaqu me kuq e zi në VITALAND!

Vitaland
Hapen “Javët e Biznesit Kosovar 2023”, thirrje për konsumim të produkteve vendore

Hapen “Javët e Biznesit Kosovar 2023”, thirrje për konsumim të produkteve vendore

Prodhime Vendore
Kalo në kategori