Zlatan Ibrahimovic thotë se është një “gabim” për atletë si LeBron James për të diskutuar çështje politike pasi ylli i Milanit beson se ikona e basketbollit duhet të flet vetëm për sporte.

James ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij duke qenë i hapur për shumë çështje jo-sportive, duke përfshirë themelimin e shkollës së tij ‘Unë Premtoj’ si dhe organizatën ‘Më shumë se një Votë’, e cila ndihmoi njerëzit të hidhnin votat e tyre gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.

Ylli i Los Angeles Lakersit iu tha në mënyrë të ashpër të “mbyllte gojën dhe driblonte me top” nga personaliteti i televizionit Laura Ingraham në përgjigje të diskutimit të James për tema politike.

“[LeBron] është fenomenal në atë që po bën, por nuk më pëlqen kur njerëzit kanë një lloj statusi, ata shkojnë dhe bëjnë politikë në të njëjtën kohë”, ka thënë Ibrahimovic për Discovery + në Suedi. “Bëni atë që jeni i mirë. Bëni kategorinë që bëni. Unë luaj futboll sepse jam më i miri në lojë futbolli”.

“Unë nuk bëj politikë. Nëse do të isha një politikan, do të bëja politikë. Ky është gabimi i parë që njerëzit bëjnë kur bëhen të famshëm dhe bëhen në një status të caktuar. Qëndro larg tij. Thjesht bëj atë që bën më mirë sepse gjërat tjera nuk duken mirë”.

James u emërua Atleti më i mirë Mashkull i Vitit nga Associated Press në vitin 2020 pasi udhëhoqi Lakers drejt një titullit në NBA.

Sidoqoftë, ai vazhdoi duke thënë se ishte më krenar për atë që bëri jashtë gjykatës në vitin 2020 si pjesë e përpjekjes për të mbështetur Black Lives Matter dhe organizata të tjera që luftojnë për barazi. /Telegrafi/