LAJMI I FUNDIT:

Hungaria vonon anëtarësimin e Suedisë në NATO

Hungaria vonon anëtarësimin e Suedisë në NATO
Reklama

Deputetët e partisë së kryeministrit hungarez, Viktor Orban bojkotuan një mbledhje të jashtëzakonshme të parlamentit që partitë opozitare e kishin thirrur për të ratifikuar pranimin e Suedisë në NATO, raporton APA duke cituar Bloomberg.

Seanca legjislative u shty të hënën pasi anëtarët e partisë në pushtet, të cilët kanë një shumicë prej dy të tretave në Senat, nuk u paraqitën në mbledhje.


Parlamenti mund të miratojë përfshirjen e Suedisë në aleancën ushtarake në vjeshtë, tha para gazetarëve ministri i Kabinetit, Gergely Gulyas.

Erdogan: Deri në vjeshtë nuk do të ratifikohet anëtarësimi i Suedisë në NATO
Lexo po ashtu Erdogan: Deri në vjeshtë nuk do të ratifikohet anëtarësimi i Suedisë në NATO

Kujtojmë se Finlanda dhe Suedia aplikuan për anëtarësim në NATO në maj të vitit të kaluar, por Turqia bllokoi procesin e anëtarësimit duke kërkuar që këto vende t’i shpallin organizatat PKK/YPG si terroriste, si dhe ekstradimin e personave të akuzuar për terrorizëm ose përpjekje për grusht shteti në vitin 2016.

Megjithatë Turqia hoqi dorë më pas dhe lejoi anëtarësimin e finlandezëve në aleancën më të madhe ushtarake në botë, ku ceremonia zyrtare për pranimin u mbajt më 4 prill të këtij viti në selinë e organizatës në Bruksel.

Ndryshe, Suedia ka marrë përgjigje pozitive prej hungarezëve dhe turqve në samitin e fundit të NATO-s dhe po pret që këto dy vende të ratifikojnë anëtarësimin e saj në aleancë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Franca zbulon masat e reja kundër duhanit – tregohet se sa do të jetë çmimi i një pakoje cigaresh në vitet e ardhshme

Franca zbulon masat e reja kundër duhanit – tregohet se sa do të jetë çmimi i një pakoje cigaresh në vitet e ardhshme

Evropa
Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Botë
'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

Evropa
Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Botë
Kremlini paralajmëron Poloninë, nëse dërgon trupa në kufirin Finlandë-Rusi

Kremlini paralajmëron Poloninë, nëse dërgon trupa në kufirin Finlandë-Rusi

Evropa
Kalo në kategori