LAJMI I FUNDIT:

Erdogan: Deri në vjeshtë nuk do të ratifikohet anëtarësimi i Suedisë në NATO

Erdogan: Deri në vjeshtë nuk do të ratifikohet anëtarësimi i Suedisë në NATO

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka folur para mediave në samitin e NATO-s në Vilnius.

Ai mbajti një konferencë për shtyp vetëm disa ditë pasi ra dakord për lejimin e anëtarësimit të shtetit suedez në NATO.

Por, lideri turk deklaroi se projekt-ligji për ratifikimin e pranimit të Stokholmit në aleancë nuk do të paraqitet në parlamentin e Turqisë deri në vjeshtë, raporton skynews.

Erdogan tha gjithashtu se pret që Suedia të ndërmarrë veprime të forta kundër terrorizmit si pjesë e një marrëveshjeje midis Ankarasë dhe Stokholmit përpara se të ratifikojë anëtarësimin.

Kujtojmë se Turqia fillimisht kundërshtoi kërkesën e Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n me arsyetimin se Stokholmi ishte shumë i butë ndaj militantëve kurdë dhe grupeve të tjera që Ankaraja i konsideron kërcënime të sigurisë.

Theksojmë se pos shtetit turk, edhe Hungaria ishte kundër anëtarësimit të shtetit suedez në NATO, por që hoqi dorë prej bllokimit pas lëvizjes së Ankarasë.

Ndryshe, Suedia ka paraqitur kërkesën për anëtarësim në aleancën më të fortë ushtarake në botë pas pushtimit rus të Ukrainës. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë

"Planet arritën në tryezën e Kremlinit, para se të fillonin veprimet": Zelensky vjen me deklaratë befasuese kur flet për kundërofensivën e Ukrainës

Botë
Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Botë
Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Botë
Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Botë
Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Botë
Publikohen pamjet: Momenti kur adoleshentët hyjnë në një autosallon në Wisconsin dhe vjedhin 9 makina me vlerë mbi 500,000 dollarë

Publikohen pamjet: Momenti kur adoleshentët hyjnë në një autosallon në Wisconsin dhe vjedhin 9 makina me vlerë mbi 500,000 dollarë

Amerika
Kalo në kategori