LAJMI I FUNDIT:

Hapën gropa, nuk kishin uniforma e as ushqim të mjaftueshëm – ushtarët rusë ikën nga Ukraina, morën taksi për t’u kthyer në shtëpi

Hapën gropa, nuk kishin uniforma e as ushqim të mjaftueshëm – ushtarët rusë ikën nga Ukraina, morën taksi për t’u kthyer në shtëpi

Tetë ushtarë rusë të mobilizuar që u larguan nga linjat e frontit në Ukrainë dhe morën një taksi për t’i çuar ata 300 milje (rreth 480 kilometra) në shtëpi, tani po përballen me akuzat e dezertimit.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, burrat, të cilët u rekrutuan në rajonin e Kaliningradit të Rusisë nën urdhrin e mobilizimit të pjesshëm të presidentit Vladimir Putin, përballen me deri në 15 vjet burg pasi u akuzuan për “dezertim në kohë lufte”.

Ushtari që organizoi arratisjen e tyre në dhjetor është rreshteri Yevgeny Kravchenko, i cili është arrestuar nga një gjykatë ushtarake e garnizonit, sipas gazetës ruse Kommersant.

Sipas dëshmive të tyre, burrat u mobilizuan më 24 shtator dhe u transferuan në një kamp fushor pranë fshatit Gladkovo në rajonin lindor të Ukrainës, Luhansk.

Ata thanë se në vend që të merrnin trajnime për të luftuar në konflikt, komandantët i përdornin ata për të hapur gropa.

Ata gjithashtu pohuan se nuk ishin pajisur me uniforma cilësore apo ushqim të mjaftueshëm.

Grupi vendosi të ikte “për hir të shpëtimit të jetës dhe shëndetit të tyre” pasi u tha nga eprorët e tyre në fillim të dhjetorit se do të vendoseshin në vijën e parë të luftës.

Kështu, më 23 dhjetor, të mobilizuarit thuhet se blenë disa ushqime dhe veshje civile dhe morën dy taksi për t’i sjellë në rajonin Lipetsk të Rusisë, që ndodhet rreth 333 milje larg.

Ata e kaluan natën në Lipetsk përpara se të merrnin minibusët për në qytetin e Podolsk në rajonin e Moskës, ku vullnetarisht ia dorëzuan armët policisë lokale.

Ndryshe, ka pasur raporte të shumta të ushtarëve dhe oficerëve ushtarakë rusë që ikin nga beteja në Ukrainë gjatë muajve të fundit.

Në nëntor, një grup trupash ruse të patrajnuar, të cilët u hartuan pasi Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm në shtator, u larguan nga vija e frontit në Ukrainë dhe u fshehën në një pyll.

Dhe një tjetër ushtar i mobilizuar pohoi në nëntor se edhe oficerët ushtarakë rusë po ikin nga beteja në Ukrainë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Rreth 40 adoleshentë sulmojnë tre marinsa amerikanë në Kaliforni

Rreth 40 adoleshentë sulmojnë tre marinsa amerikanë në Kaliforni

Amerika
Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Evropa
Shefi i mercenarëve të Wagner nis

Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Botë
Pamjet e sulmit me dronë në Moskë dhe pasojat e tij

Pamjet e sulmit me dronë në Moskë dhe pasojat e tij

Botë
Rrahet për vdekje një grua në Indi, babai i të ndjerës: Njerëzit filmuan me telefona në vend që ta ndihmonin

Rrahet për vdekje një grua në Indi, babai i të ndjerës: Njerëzit filmuan me telefona në vend që ta ndihmonin

Azia
Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar: Ukraina ka të drejtë të mbrohet përtej kufijve

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar: Ukraina ka të drejtë të mbrohet përtej kufijve

Evropa
Kalo në kategori