Në prag të 50-vjetorit të lindjes së Michael Schumacher, gruaja e tij ka lëshuar një deklaratë të rrallë për legjendën e Formula 1.

Corinna Schumacher tha se familja po bën “gjithçka në mënyrë njerëzore të mundshme” për ta ndihmuar Michaelin, por pa dhënë detaje të hollësishme për shëndetin e kampionit të shtatëfishtë të Formula 1.

View this post on Instagram

Statement of Michael's family: "We are very happy to celebrate Michael's 50th birthday tomorrow together with you and thank you from the bottom of our hearts that we can do this together. As a gift to him, you and us, Keep Fighting Foundation has created a virtual museum. The Official Michael Schumacher App will be released tomorrow, so that we can review all together Michael's successes. The app is another milestone in our effort to do justice to him and you, his fans, by celebrating his accomplishments. We wish you a lot of fun with it. Michael can be proud of what he has achieved, and so are we! That's why we remember his successes with the Michael Schumacher Private Collection exhibition in Cologne, by publishing memories in social media and by continuing his charitable work through the Keep Fighting Foundation. We want to remember and celebrate his victories, his records and his jubilation. You can be sure that he is in the very best of hands and that we are doing everything humanly possible to help him. Please understand if we are following Michael's wishes and keeping such a sensitive subject as health, as it has always been, in privacy. At the same time we say thank you very much for your friendship and wish you a healthy and happy year 2019." @keepfighting #Michael50 #TeamMichael

A post shared by Michael Schumacher (@michaelschumacher) on Jan 2, 2019 at 2:32am PST

Gjatë viteve, detaje të pakta janë dhënë rreth shëndetit të Michael Schumacher, i cili kishte pësuar lëndime të rënda në kohë pesë vite më parë, derisa po skijonte në Meribel të Francës.

Në mesazhin e lëshuar në Facebook, Corinna shtoi “Ju lutemi, na kuptoni sepse ne po ndjekim atë që dëshironte Michael, dhe ne një temë të tillë të ndjeshme si shëndeti, e mbajmë në privatësi. Ne jemi shumë të lumtur që nesër [enjte] do të festojmë ditëlindjen e 50-të të Michael-it bashkë me ju dhe do t’ju falënderojmë nga thellësia e zemrës sonë që po e bëjmë këtë festë së bashku “.

Ajo i siguroi përkrahësit e Schum-it se ai është në “duar të mira”.

Progres në gjendjen shëndetësore të Schumacher, ai nuk është më i lidhur në aparaturat mjekësore Progres në gjendjen shëndetësore të Schumacher, ai nuk është më i lidhur në aparaturat mjekësore

Revistat gjermane dhe zvicerane kanë vlerësuar se familja po shpenzon më shumë se 50 mijë dollarë në javë për kujdesin ndaj Michael Schumacher.

Muajin e kaluar ishte raportuar për një progres në shëndetin e ish-pilotit të makinave të shpejta, por nuk ka pasur ndonjë konfirmim apo mohim nga ana e familjes./Telegrafi/