LAJMI I FUNDIT:

Gruaja belge fajëson chatbot-in e inteligjencës artificiale për vdekjen e burrit të saj

Gruaja belge fajëson chatbot-in e inteligjencës artificiale për vdekjen e burrit të saj

Një burrë i ka marrë jetën vetës së tij pasi kishte filluar një marrëdhënie toksike me një chatbot të inteligjencës artificiale, ka pretenduar gruaja e tij.

Burri belg, rreth të tridhjetave, vdiq disa javë më parë pas një krize të shëndetit mendor që kulmoi me inteligjencën artificiale që me sa duket e inkurajoi atë drejt vetëvrasjes.

Ky rast duket të jetë vetëvrasja e parë e lidhur me inteligjencën artificiale, dhe që vjen mes paralajmërimeve të shtuara për rreziqet e teknologjisë me zhvillim të shpejtë, raporton The Times, transmeton Telegrafi.

Mathieu Michel, sekretari belg i shtetit për digjitalizim, deklaroi se ky rast përfaqëson “një precedent i cili duhet marrë shumë seriozisht”.

Burri, i cili njihet vetëm si “Pierre”, por emri i të cilit është fshehur në mënyrë që të mbrohen fëmijët e tij, ishte një studiues shëndetësor dhe prind i dy fëmijëve, bëri të ditur gruaja e tij, “Claire”. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë

Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë

Teknologji
Edhe kjo ka ndodhur, kemi inteligjencën e parë artificiale që ka kaluar testin Turing

Edhe kjo ka ndodhur, kemi inteligjencën e parë artificiale që ka kaluar testin Turing

Teknologji
Apple thuhet se ka pezulluar zhvillimin e Vision Pro 2 pasi synon të nxjerrë modelin më të lirë vitin e ardhshëm

Apple thuhet se ka pezulluar zhvillimin e Vision Pro 2 pasi synon të nxjerrë modelin më të lirë vitin e ardhshëm

Teknologji
Motorola njoftoi lansimin e një telefon të ri, “për blerësit që kanë kujdes për buxhetin”

Motorola njoftoi lansimin e një telefon të ri, “për blerësit që kanë kujdes për buxhetin”

Teknologji
Samsung, prodhuesi më i madh i telefonave të mençur

Samsung, prodhuesi më i madh i telefonave të mençur

Teknologji
TikTok përballet me një presion të ri nga SHBA-të mbi privatësinë e fëmijëve

TikTok përballet me një presion të ri nga SHBA-të mbi privatësinë e fëmijëve

Teknologji
Kalo në kategori