LAJMI I FUNDIT:

Gjyqtari kurdisi ndeshjen dhe është përjashtuar përjetë nga gjykimi, FIFA vendos që ndeshja të zhvillohet përsëri (Video)

Gjyqtari kurdisi ndeshjen dhe është përjashtuar përjetë nga gjykimi, FIFA vendos që ndeshja të zhvillohet përsëri (Video)

FIFA ka marrë një vendim historik duke urdhëruar që ndeshja e vlefshme për kualifikueset e Kupës së Botës “Rusi 2018” në kontinentin afrikan, mes Afrikës së Jugut dhe Senegalit, të riluhet.

Ky takim u zhvillua në muajin nëntor të 2016-s dhe u mbyll me fitoren 2-1 të Afrikës së Jugut.


Gjatë ndeshjes, më saktësisht në minutën e 42-të, gjyqtari ganez Joseph Lamptey akordoi një penallti për Afrikën e Jugut duke pretenduar se topi u prek me dorë nga mbrojtësi i Senegalit, Kalidou Koulibaly.

Gjyqtari Joseph Lamptey, i dënuar përjetë për kurdisjen e ndeshjes

Pamjet filmike treguan se topi e kishte prekur në gju futbollistin e Napolit dhe FIFA vendosi në muajin mars që ta përjashtonte përjetësisht gjyqtarin duke e cilësuar penalltinë e akorduar prej tij si manipulim i rezultatit të ndeshjes.

Ndeshja mes Afrikës së Jugut dhe Senegalit do të zhvillohet në muajin nëntor të 2017-s.

Pamje nga ajo ndeshje

Aktualisht këto dy skuadra renditen përkatësisht në vendet 4 dhe 3 në Grupin D pas Burkina Fasos dhe Ishujve Kape Verde.

Vetëm skuadra që do ta mbyllë grupin në vendin e parë do të kualifikohet për të marrë pjesë në fazën finale të Kupës së Botës. /Panoramasport/

Në trend Sport

Më shumë
Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

La Liga
Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm

Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm

Bundesliga
Ish-legjenda e Liverpoolit tregon trajnerin favorit për ta zëvendësuar Kloppin

Ish-legjenda e Liverpoolit tregon trajnerin favorit për ta zëvendësuar Kloppin

Premier League
Ancelotti i bën një premtim të madh Arda Gulerit mes pakënaqësive për mungesë minutash

Ancelotti i bën një premtim të madh Arda Gulerit mes pakënaqësive për mungesë minutash

La Liga
Interi fiton derbin ndaj Milanit dhe shpallet matematikisht kampion i Serie A

Interi fiton derbin ndaj Milanit dhe shpallet matematikisht kampion i Serie A

Serie A
Humbja nga Reali sjell diçka të mirë te Barcelona, Xavi merr vendimin e madh?

Humbja nga Reali sjell diçka të mirë te Barcelona, Xavi merr vendimin e madh?

La Liga
Kalo në kategori