Pas polemikave mbi shiritin e ylberit të njohur si ‘One Love’ përpara ndeshjes hapëse të Gjermanisë në Kupën e Botës “Katar 2022”, kombëtarja gjermane vendosi të mos dërgonte asnjë lojtar në konferencën për shtyp të FIFA-s përpara ndeshjes së tyre vendimtare kundër Spanjës të dielën.

Reklama

Trajneri Hansi Flick doli i vetëm para shtypit dhe tha se nuk e kupton pse nuk u lejuan të flisnin në hotelin e tyre, duke shpjeguar arsyen pse vendosi që asnjë lojtar të mos ishte i pranishëm në sallën e shtypit të Media Center.

“Ne kemi një udhëtim tre-orësh për të ardhur dhe për të folur këtu dhe unë preferoj që lojtarët të pushojnë dhe të rimbushin energjinë e tyre”, ka thënë fillimisht Flick.

Reklama

“Ne kemi ambiente fantastike për të mbajtur konferenca për shtyp, por ata nuk na lënë të flasim atje, kështu që unë kam vendosur të vij vetë. Lojtarët e mi duhet të mendojnë vetëm për Spanjën”, përfundoi trajneri i Gjermanisë.

Reklama

Gjermania po qëndron larg stadiumeve

Duhet theksuar se Gjermania është e vetmja skuadër që vendosi të qëndrojë jashtë zonës ku po zhvillohet Botërori, duke u larguar më shumë se 100 kilometra.

Arsyeja tjetër e Gjermanisë për kundërshtimin e konferencës për shtyp

Teoria tjetër është se federata gjermane dhe lojtarët janë ende shumë të mërzitur me FIFA-n dhe për këtë arsye vendosën të heshtin, siç bënë me gjestin e tyre në foton para duelit të Japonisë.

Reklama

Vendimi i Gjermanisë do të çojë në një dënim të konsiderueshëm financiar, pasi FIFA kërkon që një lojtar të paraqitet me trajnerin përpara mediave përpara çdo ndeshje të Kupës së Botës. /Telegrafi/