LAJMI I FUNDIT:

Gjermania publikon listën për Euro 2024, Nagelsmann lë jashtë katër lojtarë të mëdhenj

Gjermania publikon listën për Euro 2024, Nagelsmann lë jashtë katër lojtarë të mëdhenj

Trajneri i Kombëtares së Gjermanisë, Julian Nagelsmann, ka lënë katër lojtarë të mëdhenj jashtë skuadrës së tij paraprake për Euro 2024.

Gjermania do të presë turneun këtë verë dhe është favoritja e tretë për të fituar pas Anglisë dhe Francës.

Detyra e Nagelsmann për të zgjedhur një skuadër për turneun u bë më e lehtë muajin e kaluar kur UEFA votoi për të rritur skuadrat nga 23 në 26 lojtarë.


Zbulohen dhjetë favoritët në përqindje për të fituar Euro 2024
Lexo po ashtu Zbulohen dhjetë favoritët në përqindje për të fituar Euro 2024

Ai tani ka emëruar një skuadër paraprake prej 27 lojtarësh, të cilën një lojtar do ta braktiste përpara afatit përfundimtar për skuadrat më 7 qershor.

Mbrojtësi i Borussia Dortmundit, Mats Hummels , 35 vjeç, nuk është përfshirë në skuadër, pavarësisht formës së tij mbresëlënëse për Dortmundin dhe përvojës së madhe pasi ishte pjesë e ekipit fitues të Kupës së Botës në Brazil në 2014.

Gjithashtu nuk ka vend për Timo Werner, i cili ka arritur vetëm dy gola që kur u bashkua me Tottenham në huazim nga RB Leipzig në janar.

Mesfushori i Bayern Munichut, Leon Goretzka, gjithashtu është lënë jashtë skuadrës pas formës së vështirë me skuadrën e tij të klubit.

Shoku i tij i skuadrës, Serge Gnabry gjithashtu është lënë jashtë nga Nagelsmann, por ky i fundit shkaku i lëndimit.

Gjermania përballet me Ukrainën dhe Greqinë në miqësoret muajin e ardhshëm përpara turneut.

Ata më pas do të përballen me Skocinë në ndeshjen hapëse të Euros më 14 qershor, me skuadrën e Nagelsmann-it që do të përballet me Hungarinë (19 qershor) dhe Zvicrën (23 qershor) në ndeshjet e tyre të fundit në grup.

Skuadra e Gjermanisë për Euro 2024

Portierë: Oliver Baumann, Manuel Neuer, Alexander Nubel, Marc-Andre ter Stegen

Mbrojtës: Waldemar Anton, Benjamin Henrichs, Joshua Kimmich, Robin Koch, Maximilian Mittelstadt, David Raum, Antonio Rudiger, Nico Schlotterbeck, Jonathan Tah

Mesfushorët: Robert Andrich, Chris Fuhrich, Pascal Gross, Ilkay Gundogan, Toni Kroos, Jamal Musiala, Aleksandar Pavlovic, Leroy Sane, Florian Wirtz

Sulmues: Maximilian Beier, Niclas Fullkrug, Kai Havertz, Thomas Muller, Deniz Undav

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Tifozët e Anglisë shpallin fajtor një lojtar për humbjen e finales nga Spanja

Tifozët e Anglisë shpallin fajtor një lojtar për humbjen e finales nga Spanja

Përfaqësueset
Van der Vaart godet dy yjet e Anglisë, njërin e quan lojtar 'të padobishëm'

Van der Vaart godet dy yjet e Anglisë, njërin e quan lojtar 'të padobishëm'

Përfaqësueset
Spanja fitoi një shumë të madhe duke fituar titullin, kjo është shuma që shkon për lojtarët dhe stafin

Spanja fitoi një shumë të madhe duke fituar titullin, kjo është shuma që shkon për lojtarët dhe stafin

Përfaqësueset
Argjentina mposht Kolumbinë pas vazhdimeve, mbron titullin e kampionit në 'Copa America'

Argjentina mposht Kolumbinë pas vazhdimeve, mbron titullin e kampionit në 'Copa America'

Ndërkombëtare
Williams 'harron' menjëherë triumfin në Euro 2024, tregon qëllimin e Spanjës

Williams 'harron' menjëherë triumfin në Euro 2024, tregon qëllimin e Spanjës

Përfaqësueset
Notat e lojtarëve, Spanjë 2-1 Angli: Willams e Yamal shkëlqejnë te fituesit

Notat e lojtarëve, Spanjë 2-1 Angli: Willams e Yamal shkëlqejnë te fituesit

Përfaqësueset
Kalo në kategori