LAJMI I FUNDIT:

Gjatë votimit në parlamentin italian, deputetja ushqen fëmijën e saj – duartrokitet prej kolegëve

Gjatë votimit në parlamentin italian, deputetja ushqen fëmijën e saj – duartrokitet prej kolegëve

Deputetja e parlamentit italian, Gilda Sportiello, e cila luftoi që gratë të lejohen të ushqehen me gji gjatë seancave parlamentare, u bë gruaja e parë që e bëri këtë.

Reklama

Dje në Kuvend shpërthyen duartrokitjet nga të gjitha anët kur Sportiello, deputete e Dhomës së Përfaqësuesve, gjatë votimit të një ligji filloi t’i japë gji djalit të saj dy muajsh.

Në mandatin e mëparshëm, ajo loboi me sukses për miratimin e një rregulli që do t’i lejonte gratë të votojnë dhe të debatojnë gjatë ushqyerjes me gji, derisa foshnjat të jenë 12 muajshe, raportoi AP.

Ajo dhe babai i foshnjës, Ricardo Ricardo, janë deputetë nga Lëvizja populiste “Pesë Yje”.

Sportiello u citua nga gazeta Republika të thoshte se ajo shpresonte se akti i saj pionier do të frymëzonte punëdhënësit në Itali që t’ua lehtësonin jetën nënave që punojnë të ushqehen me gji në punë, nëse ata dëshirojnë.

“Nga sot e tutje, nëse institucionet më të larta italiane lejojnë punëtore femra të ushqehen me gji në vendin e tyre të punës, atëherë asnjë gruaje në asnjë profesion nuk mund t’i mohohet kjo e drejtë”, tha ajo. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një tërmet i fuqishëm godet Bosnjën dhe Hercegovinën – lëkundjet janë ndjerë edhe në Kroaci

Një tërmet i fuqishëm godet Bosnjën dhe Hercegovinën – lëkundjet janë ndjerë edhe në Kroaci

Bosnja
Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Serbia
Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa

Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa "detaje të negociatave"

Botë
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Evropa
Kalo në kategori