LAJMI I FUNDIT:

Gjashtë ushqimet që duhet t’i hani gjatë periodave dhe katër që duhet t’i shmangni

Gjashtë ushqimet që duhet t’i hani gjatë periodave dhe katër që duhet t’i shmangni

Nevojat nutricionale të femrave ndryshojnë përgjatë ciklit menstrual dhe luhatja hormonale nuk është arsyeja e vetme për këtë.

Reklama

Ato gjithashtu humbin shumë minerale dhe vitamina përmes gjakderdhjes, transmeton Telegrafi.

Në mënyrë që t’i rikuperoni këto humbje, ekspertët rekomandojnë një dietë të balancuar në përputhje me menstruacionet.

Produktet e caktuara mund t’ju ndihmojnë t’i mirëmbani nivelet e shëndetshme të elementeve dhe t’i luftoni dukuritë si dhimbjet menstruale, ënjtjet, dhimbjet e kokës, marramendjet, lodhjen, etj.

Ushqimet që duhet t’i hani gjatë periodave

1: Brokoli

Hekuri është minerali që e humbni më së shumti gjatë gjakderdhjes menstruale.

Brokoli mund t’ju ndihmojë ta kompensoni këtë humbje.

Përveç hekurit, brokoli është i pasur edhe me fibra, magnez dhe kalium të cilët ndihmojnë në zvogëlimin e fryrjes së barkut, e rregullojnë sistemin e tretjes dhe i relaksojnë muskujt.

2: Bananet

Bananet mund të jenë opsioni më i mirë gjatë menstruacioneve.

Këto janë të mbushura me kalium, magnez dhe fibra.

Ato do t’ju ndihmojnë t’i menaxhoni lëvizjet e parregullta të zorrëve, diarrenë dhe ta mposhtni dëshirën për të konsumuar ushqime të tepërta, shkruan Bright Side.

3: Çokollata e zezë

Nëse ju nevojitet një arsyetim për të ngrënë më shumë çokollatë, ja ku e keni!

Çokollata e zezë përmban shumë minerale të shëndetshme si hekuri, magnezi, antioksidantë dhe flavanole.

Kjo e fundit e përmirëson qarkullimin e gjakut dhe i relakson enët e gjakut.

Mos të flasim për kualitetin magjik të çokollatës e cila e rritë disponimin.

4: Salmoni

Salmoni duhet të përfshihet në çdo dietë që konsiderohet e shëndetshme sepse përmban acide yndyrore omega-3 dhe është e mbushur me proteinë.

Prandaj hani salmon për ta zvogëluar inflamacionin, për t’i lehtësuar dhimbjet menstruale dhe për ta rregulluar ciklin.

5: Xhenxhefili

Xhenxhefili është i mirë për ta kontrolluar inflamacionin por ndihmon edhe në zvogëlim të dhimbjes menstruale.

Shtoni xhenxhefil të freskët çajit nëse vuani nga problemet në zonën e abdomenit.

6: Portokajtë dhe limonët

Hani më shumë pemë për të marrë më shumë vitamina dhe për ta zvogëluar dëshirën që të hani gjëra të ëmbla gjatë menstruacioneve.

Në veçanti pemët citrike janë shumë të mira.

Përveç vitaminave, ato përmbajnë shumë fibra dhe ujë.

Ndërkaq ushqimet të cilat duhet t’i shmangni gjatë menstruacioneve janë:

– Qumështi

– Bonbonet dhe gjërat e ëmbla

– Kafeina

– Ushqimet e djegësta. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Dy fustane elegante për zonjat mbi 50 vjeç: Modele që janë një zgjedhje e shkëlqyer për veshjen e ditës dhe të mbrëmjes

Dy fustane elegante për zonjat mbi 50 vjeç: Modele që janë një zgjedhje e shkëlqyer për veshjen e ditës dhe të mbrëmjes

Moda
Kim Kardashian pozoi me sutjena prej 18 mijë dollarësh që mezi ia mbulonin gjoksin

Kim Kardashian pozoi me sutjena prej 18 mijë dollarësh që mezi ia mbulonin gjoksin

Femra
Fustani provokues i Zendayas në Paris, kombinim mode që e nxori ‘triumfuese’

Fustani provokues i Zendayas në Paris, kombinim mode që e nxori ‘triumfuese’

Femra
E fshehta pas dukjes së mrekullueshme të Jennifer Aniston, aktorja ndjek katër rregulla çdo ditë

E fshehta pas dukjes së mrekullueshme të Jennifer Aniston, aktorja ndjek katër rregulla çdo ditë

Femra
Femrat të cilat nuk i kanë bajamet dhe zorrën qorre, janë më të plleshme se të tjerat

Femrat të cilat nuk i kanë bajamet dhe zorrën qorre, janë më të plleshme se të tjerat

Për nënat
Fustanet valëvitëse për çdo ditë: 10 kombinimet që do të vishni nga mëngjesi në mbrëmje

Fustanet valëvitëse për çdo ditë: 10 kombinimet që do të vishni nga mëngjesi në mbrëmje

Keshilla Modë
Kalo në kategori