Gjashtë gola dhe dy kartonë të kuq – Roma bie në Olimpico nga Spenzia që kalon në çerekfinale

Roma ka humbur në shtëpi nga Spezia me rezultat 4-2 në kuadër të 1/16 të Kupës së Italisë.

Romakët siç duket nuk e kanë harruar ende humbjen në derbi ndaj Lazios me rezultat 3-0, pasi ekipi nuk është këndellur, duke rënë edhe  nga një garë e rëndësishme.

Në minutën e pestë akordohet penallti për Spezian. Andrey Galabinov ishte i saktë duke e mposhtur portierin Pau Lopez për 1-0.

Kur pritej këndellja e Romës, mysafirët arritën të shënojnë sërish.

Riccardo Saponara mori një asistim nga Galabinov dhe shënoi për 2-0.

Roma u kthye në lojë në minutën e 42-të, kur Lorenzo Pellegrini shënoi nga pika e bardhë për 2-1.

Në minutën e 73-të, u duk se Roma u kthye në lojë dhe do të fitojë, pasi Borja Mayoral gjeti bukur Henrikh Mkhitaryan që shënoi për 2-2.

Koha e rregullt u mbyll me këtë rezultat, duke bërë që ndeshja të shkojë në vazhdime.

Me të filluar vazhdimet Roma mbeti pa dy lojtarë, pasi gjyqtari fillimisht përjashtoi Gianluca Mancinin, pastaj për protesta edhe portierin Pau Lopez.

Kjo bërë që mysafirët ta kishin më të lehtë, duke shënuar dy herë në vazhdimin e dytë.

Daniele Verde shënoi për 3-2, ndërsa rezultatin përfundimtar e vendosi Saponara (4-2).

Spezia do të përballet me Napolin në çerekfinale. /Telegrafi/

Xabi Alonso ka vendosur një rekord të ri historik në futboll, pas kualifikimit në gjysmëfinale të Ligës së Evropës

Liga e Evropës
Casemiro rrëfen detaje nga largimi i tij prej Real Madridit: Hyra në zyrën e Ancelottit, ai filloi të qante

Ronald Araujo afër largimit nga Barcelona? Agjenti i tij në bisedime me klubin e njohur

Zbulohet arsyeja pse Man City vendosi të shesë Cole Palmer për të cilën Guardiola mund të pendohet

Cristiano Ronaldo bëri një gabim shumë të madh kur parashikoi tre favoritët për Ligën e Kampionëve