LAJMI I FUNDIT:

Gazetari turk kap pamjet, Jeff Bezos shihet duke hyrë në ndërtesën ku Jamal Khashoggi u vra një vit më parë

Gazetari turk kap pamjet, Jeff Bezos shihet duke hyrë në ndërtesën ku Jamal Khashoggi u vra një vit më parë

Jeff Bezos, pronari i Washington Post, ndoqi një ngjarje në konsullatën Saudite në Stamboll të mërkurën, e cila është mbajtur për gazetarin e vrarë, Jamal Khashoggi.

Siç shkruan Business Insider, Khashoggi, një kritik i princit të kurorës saudite Mohammed bin Salman, u vra në 2 tetor 2018, nga agjentët sauditë pasi hyri në konsullatë për të mbledhur dokumente martese.


Princi saudit pranon përgjegjësinë: Vrasja e Khashoggit 'ndodhi para syve të mi'
Lexo po ashtu Princi saudit pranon përgjegjësinë: Vrasja e Khashoggit 'ndodhi para syve të mi'

Dhe Bezos, i filmuar nga analisti politik dhe gazetari Yusuf Erim, u pa duke dalë nga një makinë e zezë dhe duke hyrë aty, e cila është shitur në dhe nuk është më një konsull saudit.

Khashoggi shkroi artikuj që kritikonin princin e kurorës Saudite, të cilat u botuan nga Washington Post, të cilën Bezos e bleu në vitin 2014 për 250 milionë dollarë.

Bezos, i cili gjithashtu është pronar i Amazon, asnjëherë nuk e ka komentuar publikisht vrasjen.

Ministria e Jashtme Saudite “fshehtas dhe shpejt” shiti konsullatën me një çmim “të shkurtuar” në shtator, njoftoi transmetuesi turk HaberTurk.

Ngjarja Përkujtimore për Jamal Khashoggi filloi në 1:14 të pasdites ditën e mërkurë – koha e saktë kur Khashoggi ishte futur brenda, para se të vritej. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Botë
Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Botë
BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

Botë
Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Botë
Paketa e re e armëve prej 175 milionë dollarësh për Ukrainën, Blinken: Një nga të fundit që aktualisht mund të sigurojmë

Paketa e re e armëve prej 175 milionë dollarësh për Ukrainën, Blinken: Një nga të fundit që aktualisht mund të sigurojmë

Evropa
SHBA thotë se ka biseduar me Izraelin rreth “afateve kohore” të operacioneve në Gaza

SHBA thotë se ka biseduar me Izraelin rreth “afateve kohore” të operacioneve në Gaza

Botë
Kalo në kategori