LAJMI I FUNDIT:

“Gati për t’u vendosur në vijën e frontit”: Trupat ukrainase përfundojnë stërvitjen me tanket britanike Challenger

“Gati për t’u vendosur në vijën e frontit”: Trupat ukrainase përfundojnë stërvitjen me tanket britanike Challenger

Qeveria britanike ka bërë të ditur se ekuipazhet ukrainase që janë trajnuar për të përdorur tanket Challenger 2 tani janë gati për t’u vendosur në vijën e frontit.

Reklama

“Ekuipazhet e tankeve ukrainase kanë përfunduar trajnimin për tanket Challenger 2 në Mbretërinë e Bashkuar dhe janë kthyer në shtëpi për të vazhduar luftën e tyre kundër pushtimit të paligjshëm dhe të paprovokuar të Rusisë”, ka thënë Ministria e Mbrojtjes në një deklaratë, përcjell Telegrafi.

Komandanti ukrainas publikon pamje të njësive të helikopterëve në aksione luftarake kundër rusëve
Lexo po ashtu Komandanti ukrainas publikon pamje të njësive të helikopterëve në aksione luftarake kundër rusëve

Ekuipazhet mësuan se si të komandonin, drejtonin dhe “identifikonin në mënyrë efektive objektivat”, citohet të jetë thënë më tej nga ministria e Mbretërisë së Bashkuar.

Sipas Sekretarit të Mbrojtjes, Ben Wallace, “është vërtet frymëzuese të dëshmosh vendosmërinë e ushtarëve ukrainas që kanë përfunduar stërvitjen e tyre mbi tanket britanike Challenger 2 në tokën britanike”.

“Ata kthehen në atdheun e tyre më të pajisur, por jo me më pak rrezik. Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë pranë tyre dhe të bëjmë gjithçka që mundemi për të mbështetur Ukrainën për aq kohë sa të duhet”, shtoi ai.

Ministria e Mbrojtjes ka postuar një video në Twitter në lidhje me ushtarët ukrainas që mësojnë të drejtojnë tanket Challenger. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
SHBA: Republikanët, në mbështetje të ish-presidentit Trump pas publikimit të aktpadisë

SHBA: Republikanët, në mbështetje të ish-presidentit Trump pas publikimit të aktpadisë

Amerika
Pamjet tregojnë se si shkatërrohet një tank rus i tipit T-80

Pamjet tregojnë se si shkatërrohet një tank rus i tipit T-80

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Zelensky: Tregoni Putinit që gjeneralët e mi janë në disponim të mirë

Zelensky: Tregoni Putinit që gjeneralët e mi janë në disponim të mirë

Evropa
Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Evropa
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Kalo në kategori