LAJMI I FUNDIT:

Komandanti ukrainas publikon pamje të njësive të helikopterëve në aksione luftarake kundër rusëve

Komandanti ukrainas publikon pamje të njësive të helikopterëve në aksione luftarake kundër rusëve

Oleksandr Syrskyi, komandanti i Forcave Tokësore të Forcave të Armatosura të Ukrainës, ka publikuar një video të njësive të aeroplanëve ukrainas në aksione luftarake në lindje.

Reklama

“Në ditët e para të pushtimit në shkallë të gjerë, armiku priste të shkatërronte Forcat tona Ajrore. Megjithatë, edhe një vit më vonë, helikopterët ukrainas vazhdojnë të godasin pushtuesit kudo që nevojitet”, ka shkruar ai, përcjell Telegrafi.

Syrskyi ka thënë se videoja tregon aktivitetin luftarak të njësive të Brigadave të Aviacionit të Ushtrisë 16 dhe 18 kundër trupave ruse në frontin lindor.

Putini tani “ua ka vënë syrin” studentëve dhe të papunëve, premton shpërblime në para për të luftuar në Ukrainë
Lexo po ashtu Putini tani “ua ka vënë syrin” studentëve dhe të papunëve, premton shpërblime në para për të luftuar në Ukrainë

Pamjet vijnë në kohën kur shumë rusë kanë filluar të shprehin “shqetësimin” e tyre rreth mos përparimit të forcave ruse.

Dhe njëri prej tyre është ish-komandanti rus Igor Girkin, një nacionalist rus që u bë i njohur gjatë aneksimit të Krimesë nga Moska në vitin 2014.

“Nuk ka pasur asnjë përparim në ditët e fundit. Forcat e Armatosura të Ukrainës gjithashtu pësojnë humbje të mëdha, por … kjo betejë është e dobishme për ta. Sepse u lejon trupave të tyre të luftojnë, duke u mbështetur në strukturat mbrojtëse që janë ndërtuar për gati 9 vjet”, ka shkruar Girkin.

Ndërkohë Rusia ka nisur një fushatë të re duke kërkuar vullnetarë për të plotësuar trupat e vendit për luftën në Ukrainë.

Ajo ka premtuar shpërblime në para dhe përfitime të tjera dhe zyrat e regjistrimit po punojnë me universitetet dhe agjencitë e shërbimeve sociale për të joshur studentët dhe të papunët. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Jo njëherë, por dy – tanku ukrainas godet direkt atë rus nga një distancë shumë e vogël

Jo njëherë, por dy – tanku ukrainas godet direkt atë rus nga një distancë shumë e vogël

Evropa
Bin Salman e cilësoi vrasjen e gazetarit Khashoggi si “gabim”, CIA pretendon se princi personalisht e kishte porositur ekzekutimin

Bin Salman e cilësoi vrasjen e gazetarit Khashoggi si “gabim”, CIA pretendon se princi personalisht e kishte porositur ekzekutimin

Azia
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën

Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën

Evropa
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Studimi: Prindërit në Britani të Madhe nuk mendojnë më se fëmijët duhet të shkojnë në shkollë çdo ditë

Studimi: Prindërit në Britani të Madhe nuk mendojnë më se fëmijët duhet të shkojnë në shkollë çdo ditë

Evropa
Kalo në kategori