Gareth Bale ka replikuar me gazetarët spanjollë, duke i quajtur ata të pashpirt, pasi një raport e quajti atë një ‘parazit’ që thjesht ‘thith eurot’ e Real Madridit.

Vitet e fundit, koha e uellsianit në Spanjë ka qenë e tmerrshme, me trajnerët, ekspertët, gazetarët dhe tifozët që të gjithë kritikojnë atë.

Javën e kaluar ai humbi fitoren 4-0 të Barcelonës në El Clasico, por u rikthye për të luajtur për ekipin e tij kombëtar të enjten mbrëma, teksa u përballën me Austrinë në një play-off të kualifikimeve të Kupës së Botës, duke shënuar një gol fantastik nga një goditje dënimi.

Ish-mjeku i Real Madridit thotë se Gareth Bale është sportisti më i mirë që ai ka parë ndonjëherë - më i mirë se Ronaldo Ish-mjeku i Real Madridit thotë se Gareth Bale është sportisti më i mirë që ai ka parë ndonjëherë - më i mirë se Ronaldo

Një gazetar i Marca e quajti ish-sulmuesin e Tottenham Hotspur si një ‘parazit’ dhe vazhdoi ta godisteatë me fjalë.

Në një deklaratë në Twitter, Bale u kundërpërgjigj duke i quajtur komentet të pashpirta dhe duke thënë se ai kishte parë numrin artikullin dhe se nuk kanë dijeni se çafër po ndodh.

“Daily Mail hedh dritë mbi këtë pjesë të gazetarisë shpifëse, nënçmuese dhe spekulative nga Marca”, filloi deklarata pasi Mail shkroi një artikull duke lavdëruar sulmuesin e Realit.

“Në një kohë kur njerëzit po marrin jetën e tyre për shkak të pashpirtësisë dhe pamëshirshmërisë së medias, dua të di se kush po i mban përgjegjës këta gazetarë dhe mediat që i lejojnë ata të shkruajnë artikuj të tillë”.

“Për fat të mirë, unë kam zhvilluar një lëkurë të trashë gjatë karrierës sime për tituj që janë në qendër të vëmendjes së publikut, por kjo nuk do të thotë se artikuj si këta nuk shkaktojnë dëme dhe mërzitje personale dhe profesionale për ata që marrin fundin e këtyre historive keqdashëse”.

“Unë kam qenë dëshmitar i artikujve që mediat mund të lozin për shëndetin mendor dhe fizik të njerëzve”.

Uellsi i falet Gareth Bale, shkon në finale të play-offit për Kampionatin Botëror Uellsi i falet Gareth Bale, shkon në finale të play-offit për Kampionatin Botëror

“Mediat presin shfaqje mbinjerëzore nga sportistët profesionistë dhe do të jenë të parat që do të festojnë me ta kur të dorëzohen, por në vend që të ndahen me ta kur tregojnë një grimcë gabimi njerëzor, ata copëtohen, duke nxitur zemërimin dhe zhgënjimin në fansat e tyre”.

“Presioni i përditshëm ndaj sportistëve është i jashtëzakonshëm dhe është e qartë si dita, se si vëmendja negative e medias mund të largojë lehtësisht një sportist tashmë të stresuar, ose këdo në sy të publikut”.

“Shpresoj që kur fëmijët tanë të jenë në një moshë ku të jenë në gjendje të marrin lajme, etika dhe standardet e gazetarisë do të jenë zbatuar më rreptësishtë”.

“Kështu që unë dua të përdor platformën time për të inkurajuar ndryshimin në mënyrën se si ne flasim publikisht dhe kritikojmë njerëzit, thjesht në pjesën më të madhe, duke mos përmbushur pritshmëritë shpesh jorealiste që janë projektuar mbi ta”.

“Ne të gjithë e dimë se kush është Paraziti i vërtetë!”, përfundon shkrimi i Bale.

Ashtu si MARCA, pati edhe një raportim të zemëruar në El Chiringuito që i bëri thirrje sulmuesit të largohej nga Real Madrid, pavarësisht se kontrata e tij skadon në verë.

Pavarësisht problemeve të tij në vitet e fundit, 32-vjeçari ka shënuar 106 gola në 256 ndeshje për Los Blancos dhe ka fituar një sasi të jashtëzakonshme trofesh. /Telegrafi/