Franca pritet të ketë një dukje ngazëlluese në Kampionatin e ardhshëm Botëror, në vitin 2026.

Të zgjedhurit e Didier Deschamps e humbën me penallti finalen në ‘Katar 2022’ në sfidën e 18 dhjetorit ndaj Argjentinës.

Raportohet se Zinedine Zidane është favorit për të udhëhequr ekipin e ri të yjeve në Kampionatin Botëror që do të zhvillohet në Kanada, Meksikë dhe Shtete të Bashkuara të Amerikës.

Karim Benzema veçmë është pensionuar nga përfaqësuesja, ndërsa deri atëherë, pritet të largohen edhe emra, si Hugo Lloris, Raphael Varane, Antoine Griezmann e Olivier Giroud. Në anën tjetër, futbollistë, si Jules Kounde e Ousmane Dembele do të duhet të luftojnë për ta ruajtur vendin e tyre në skuadër.

Reklama

SunSport ka bërë një analizë se si mund të duket përfaqësuesja e Francës në Kampionatin Botëror 2026:

Reklama

(Foto: The Sun)


Portier: Mike Maignan (AC Milan), 27 vjeçar

Mbrojtës i djathtë: Benjamin Pavard (Bayern Munich), 26 vjeçar

Qendërmbrojtës: Ibrahima Konate (Liverpool), 23 vjeçar

Qendërmbrojtës: William Saliba (Arsenal), 21 vjeçar

Mbrojtës i majtë: Theo Hernandez (AC Milan), 25 vjeçar

Mesfushor qendror: Aurelien Tchouameni (Real Madrid), 22 vjeçar

Mesfushor qendror: Eduardo Camavinga (Real Madrid), 20 vjeçar

Anësor i djathtë: Randal Kolo Muani (Eintracht Frankfurt), 24 vjeçar

Mesfushor ofensiv: Christopher Nkunku (RB Leipzig), 25 vjeçar

Anësor i majtë: Marcus Thuram (Borussia Monchengladbach), 25 vjeçar

Sulmues: Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain), 23 vjeçar


/Telegrafi/