Është mbyllur edhe java e dytë në Superligën e Kosovës, ku tashmë elita e futbollit  do të ketë dy javë pushtim, duke i hapur rrugën ndeshjeve të Përfaqësueses së Kosovës.

Reklama

Janë zhvilluar të pesë ndeshjet, ku spikati fitorja e Ballkanit si mysafir ndaj Prishtinës me rezultat 1-0.

Fitore si mysafire shënuan edhe Gjilani, Malisheva dhe Drenica, duke bërë që kjo javë tu takoj plotësisht atyre.

Drita me Llapin luajtën baras 0-0, duke bërë që asnjë skuadër në Superligën e Kosovës, të mos ketë pikët e plota.

Redaksia e Telegrafi Sport ka zgjedhur më të mirët për xhiron e dytë, duke u barazuar në paraqitjet individuale të lojtarëve.

Reklama

Portier

Për portier kishte konkurrencë të fortë këtë javë, por Marjan Coric i Llapit ishte më i miri. Madje ai shpëtoi një gol të sigurt, duke ndal një sulm të Dritës jashtë zonës.

Reklama

Ai bëri edhe disa pritje tjera, që ia dhanë epitetin si më i miri i javës.

Mbrojtja

Në të djathtë është Ardian Limani i Dritës. Si zakonisht mbrojtësi ishte shumë i mirë në fazën defanzive, por kësaj radhe shkëlqeu edhe në sulm.

Në qendër ka zënë vend Harallamb Qaqi i Drenicës. Përveç shëni golin e dytë që doli të jetë i fitores, ai largoi shumë topa nga zona dhe shpëtoi një gol të sigurt në minutat e fundit të ndeshjes.

Reklama

May be an image of 4 people, people standing and outdoors

Në qendër është edhe Rustem Hoxha i Ballkanit, që bëri një paraqitje shumë të mirë në “Fadil Vokrri”. Ai fitoi cdo duel me Oto Johnin, duke treguar formë të lartë dhe stabilitet në mbrojtjen e suharekasve.

May be an image of 1 person, playing football, standing and text

Në të majtë është Astrit Thaqi. Mbrojtësi ishte i jashtëzakoshëm duke bllokuar anën e djathtë të Prishtinës, aq sa e detyroi  Zekirija Ramadanin ta ndërrojë Xhevdet Shabanin që në pjesën e parë.

Reklama

Mesfusha

Në mesfushë janë dy lojtarë që vrapojnë shumë dhe e ndihmojnë skuadrën tej mase. Albert Dabiqaj duket se ka një jetë me Gjilanin, duke u kthyer në një lojtarë shumë të rëndësishëm për skuadrën. Ai ndal aksione, lufton në mesfushë dhe dërgon topa drejt sulmit.

Reklama

Edvin Kuc i Ballkanit ishte prej më të mirë në fushë ndaj Prishtinës, duk fituar shumë duele dhe duke lidhur aksionet nga mesfusha drejt sulmit. Me meritë zë një vend në formacion.

Sulmi

Në krahun e majtë është Hasan Hyseni, sulmuesi anësor i Malishevës që e ka nisur në mënyrën më të mirë sezonin. Ai shënoi dy herë ndaj Ulpianës, për t’ia siguruar tri pikë skuadrës së tij.

Në krahun tjetër është një tjetër lojtar që po kalon një moment magjik. Bëhet fjalë për Ermal Krasniqin, i cili shënoi golin e fitores për Ballkanin në ndeshje me Prishtinës. Ai ishte enigmë e pazgjidhur për mbrojtjen bardhëeklatër.

Reklama
Reklama

May be an image of 1 person, playing football, standing, grass and text

Prapa sulmuesit ka zënë vend Elton Cale i Gjilanit. Ai ishte shumë i rrëzishëm në Drenas, ndërsa fitoi edhe penalltinë që u kthye në gol nga Gerhard Progni. Një ndeshje shumë e mirë e brazilianit.

Në qendër të sulmit është Torvioll Stullqaku i Malishëves, i cili shënoi një nga golat më të bukur në këtë javë. Ai mori topin nga gjysma e fushës, duke kaluar portierin dhe duke gjetur rrjetën.

Ai ishte shumë i mirë gjatë gjithë ndeshje, duke fituar shumë duele.

May be an image of 1 person, playing a sport, standing and grass

Trajneri i javës

Ky epitet shkon për Bekim Isufin. Gjilanasi mori tri pikë në kryeqytet, në një ndeshje taktike, ku skuadra e tij gaboi shumë pak.

Reklama

Një fitore që kthen disponimin në kampin suharekas dhe është e para për Isufin si trajneri i Ballkanit.

Reklama

May be an image of 1 person and standing

Formacioni i javës

/Telegrafi/