Në krahinën e Katalunisë ka përfunduar referendumi për ndarje nga Spanja.

Pas numërimit të votave 90 per qind e votuesve dëshirojnë pavarësimin nga Spanja.

Klubet që do të largoheshin nga kampionatet spanjolle të futbollit në rast se pavarësohet Katalunia Klubet që do të largoheshin nga kampionatet spanjolle të futbollit në rast se pavarësohet Katalunia

Në rast të pavarësimit do të thotë se shumë lojtarë do të largoheshin nga Përfaqësuesja e Spanjës për të kaluar te ajo e Katalunisë.

Përvec kësaj edhe Barcelona, Espanyol e shumë klube tjera do të largoheshin nga La Liga, për këtë ishte i qartë edhe presidenti i La Ligas, Javier Tebas në vitin 2014:

“Rregullat tona njohin një dispozitë të vetme ku thuhet se vetëm një shtet jo spanjoll mund të luajë La Liga dhe garat e tjera spanjolle dhe ai është Andorra”.

Gjithsesi kthehemi te Përfaqësueset, pas fitores ndaj Las Palmas, Gerard Pique, foli publikisht për një largim të mundshëm nga skuadra e Spanjës, duke thënë se nuk e ka fare problem.

Katalunia përveç që ka ekonomi të fortë, kulturë ajo ka krijuar gjatë viteve edhe futbollistë të mëdhenj:

Portier: Ricardo Zamora (1901-1978).
Mbrojtja: Carles Puyol (1978), Gerard Pique (1987) dhe Joan Capdevila (1978).
Mesfusha: Sergio Busquets (1988), Pep Guardiola (1971), Xavi (1980), Cesc Fabregas (1987) dhe Carles Rexach (1947).
Sulmi: Raul Tamudo (1977) dhe Paulino Alcantara (1896-1964).

Formacioni më i mirë me lojtarët katalunas

Në bankën rezervë: Víctor Valdes, Antoni Ramallets, Jordi Alba, Sergi Barjuan, Albert Luque dhe Sergio Garcia.

Por, a keni menduar se di do të dukej ndonjëherë një formacion i Përfaqësueses së Spanjës pa lojtarë katalunas, dhe si do të dukej Përfaqësuesja e Katalunisë? Më poshtë keni dy njëmbëdhjetëshat e mundshëm:

E kush nuk do dëshironte një përballje mes këtyre dy skuadrave

Në një takim imagjinarë, kush do të fitonte sipas jush? Jepni mendimin duke votuar. /Telegrafi/