Arsenali dhe Chelsea do të përballen sot (e mërkure) në kuadër të finales së FA Cup.

Rivalët lokal ndër vite kanë pasur përballje të zjarrta në kupa, derisa e fundit ishte ajo në Ligën e Evropës, kur The Blues dolën triumfues.

Por, mes dy skuadrave ndër vite ka pasur edhe lojtarët që kanë luajtur për të dyja klubet, derisa edhe këtu, Chelsea ka dalë triumfues.

Olivier Giroud angered Arsenal fans with his actions after Chelsea's Europa League final win

Ashley Cole, Cesc Fabregas, William Gallas, Olivier Giroud e Nikolas Anelka, janë vetëm disa emra që ishin larguar nga Arsenali, për të shkëlqyer më pas te Chelsea.

Më poshtë mund të shikoni formacionin me lojtarët që kanë luajtur për të dyja skuadrat ndër vite:

Portier

Petr Cech: Chelsea 2004-2015, Arsenal 2015-2019

Petr Cech ended his career at Arsenal but the goalkeeper enjoyed much success at Chelsea

Mbrojtja

John Hollins: Chelsea 1963-1975, Arsenal 1979-1983, Chelsea 1983-1984

David Luiz: Chelsea 2010-2014, 2016-2019, Arsenal 2019-present

Defender David Luiz is the latest player to have represented both Arsenal and Chelsea

William Gallas: Chelsea 2001-2006, Arsenal 2006-2010

Ashley Cole: Arsenal 1999-2006, Chelsea 2006-2014

Mesfusha

Emmanuel Petit: Arsenal 1997-2000, Chelsea 2001-2004

George Graham: Chelsea 1964-1966, Arsenal 1966-1972

Cesc Fabregas: Arsenal 2003-2011, Chelsea 2014-2019

Cesc Fabregas joined Arsenal as a youngster and went on to have a spell as a Chelsea player

David Rocastle: Arsenal 1985-1992, Chelsea 1994-1998

Sulmues

Olivier Giroud: Arsenal 2012-2018, Chelsea 2018-vazhdon ende

Nicolas Anelka: Arsenal 1997-1999, Chelsea 2008-2012. /Telegrafi/