Ipko Superliga ka mbyllur javën e  XV me rezultate që favorizuan vendasit.

Prishtina dhe Feronikeli vazhduan me fitore ndaj Ballkanit dhe Ferizajt me rezultat identik 2-0.

Llapi mposhti Dritën në derbin e javës me rezultat 1-0.

Gjilani ka mposhtur minimalisht Drenicën, siç ka bërë Liria me Ferizajn.

Trepça  ’89 është kthyer te fitorja duke e mposhtur KEK-un.

Redaksia e Telegrafi Sport ka zgjedhur më të mirët e javës ku spikasin lojtarët e skuadrave vendase.

Portieri

Florijan Smakiqi kishte disa pritje sot në fitoren e Feronikelit, ku u këndellën pas humbjes në mesjavë nga Prishtina.

Feronikeli kthehet ta mbajë portën e paprekur fal Smakiqit.

Mbrojtja

Në të djathtë Përparim Islami. I pandalshëm gjatë gjithë ndeshjes, ndër më meritorët në fitoren e Niklit.

Në qendër Ylber Kastrati i Gjilanit me Dardan Jasharin e Llapit.

Në të majtë edhe një llapjan, Ilir Blakqori.

Mesfusha

Si fundor është Ergyn Ahmeti i Prishtinës. U fut si zëvendësues dhe i dha ritëm tjetër ndeshjes. Asistoi te goli i dytë.

Në të djathtë më i avancuar Festim Alidema që e shënoi golin e fitores së Llapit ndaj Dritës.

Ne mes dyshja nga Shqipëria, Vilfor Hysa i Gjilanit dhe Mario Morina i Prishtinës.

Në të majtë Meriton Korenica i Prishtinës. Lojtari më i mirë i javës që me gol dhe asistim u dallua ndaj Ballkanit.

Sulmi

Fatih Karahoda i Lirisë. Ai e shënoi golin e vetëm për prizrenasit.

Karahoda luajti mirë gjatë gjithë ndeshjes dhe po kthehet në formën e vjetër. /Telegrafi/