LAJMI I FUNDIT:

Formacioni i dekadës në Serie A – nga Buffon deri te Higuain

Formacioni i dekadës në Serie A – nga Buffon deri te Higuain

Mund të themi se Serie A nga viti 2010 deri në këto momente ka qenë paksa e mërzitshme.

Reklama

Arsyeja është që Juventusi e ka fituar tetë herë radhazi titullin e ligës dhe për dallim nga ky sezon, skuadrat nuk kanë arritur ta rivalizojnë.

Dekada kishte filluar mirë për Italinë, pasi Interi fitoi titullin e Ligës së Kampionëve, por më pas filloi të binte niveli në ligë.

Cristiano Ronaldo te Juventusi . (Foto: Tullio M. Puglia/Getty Images/Guliver)

Dy sezonet e fundit kanë qenë më të gjalla për klubet italiane, pasi Nerazzurët janë përforcuar me disa lojtarë dhe Antonio Conte, ndërsa në formë befasuese është edhe Atalanta.

Kur jemi te dekada në Serie A, disa lojtarë kanë qenë dhe janë fantastik me formën e tyre, mirëpo këtu nuk bënë pjesë Cristiano Ronaldo.

Portugezi u transferua para dy vitesh te torinezët, mirëpo nuk ka arritur të jetë në formacionin e dekadës së Juventusit.

Gianluigi Buffon (Foto: Getty Images/ Guliver)

Në portë është legjenda Gianluigi Buffon, ndërsa në katërshen e mbrojtjes gjenden: Christian Maggio, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini dhe Alex Sandro.

Si mesfushor defanziv i vetmuar është Daniele de Rossi, derisa para tij janë të vendosur Andrea Prilo dhe Radja Nainggolan.

Francesco Totti është mbrapa sulmuesve si Gonzalo Higuain dhe Antonio di Natale, për ta mbyllur kështu formacionin e dekadës në Serie A. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Napoli tallet me Osimhen duke i publikuar një video – sulmuesi fshin të gjitha fotot nga rrjetet sociale dhe mendon veprime ligjore kundër klubit

Napoli tallet me Osimhen duke i publikuar një video – sulmuesi fshin të gjitha fotot nga rrjetet sociale dhe mendon veprime ligjore kundër klubit

Serie A
Arteta pyetet për diferencën e pikëve me Man Cityn, përgjigja e tij është e shkëlqyer

Arteta pyetet për diferencën e pikëve me Man Cityn, përgjigja e tij është e shkëlqyer

Premier League
Mesazhi i Ancelottit për Arda Gulerin, pas lëndimit të ri

Mesazhi i Ancelottit për Arda Gulerin, pas lëndimit të ri

La Liga
Nga “i pa denjë deri te GOAT”, renditen legjendat e Real Madridit dhe Barcelonës për nga ndikimi në El Clasico

Nga “i pa denjë deri te GOAT”, renditen legjendat e Real Madridit dhe Barcelonës për nga ndikimi në El Clasico

La Liga
Xavi ankohet për ‘gabimin fëmijëror’ në barazimin ndaj Mallorcas

Xavi ankohet për ‘gabimin fëmijëror’ në barazimin ndaj Mallorcas

La Liga
Situatë e pazakontë te Aston Villa: Lojtarët ankohen në fanella

Situatë e pazakontë te Aston Villa: Lojtarët ankohen në fanella

Premier League
Kalo në kategori