Edicioni 2019/2020 në La Liga ka përfunduar me Real Madridin kampion, ndërsa disa lojtarëve iu është rritur çmimi në treg.

Kjo ka bërë që në formacionin me 11 lojtarët më të shtrenjtë në pozitat e tyre të përfshihen disa fytyra të reja, ndërsa kanë mbetur edhe disa të vjetra.

Më poshtë jua sjellim formacionin me 11 lojtarët më të shtrenjtë në La Liga duke u bazuar në vlerën e tyre në Transfermarkt.

Nuk është befasi që ky njëmbëdhjetësh përmban lojtarë nga tri klubet kryesore spanjolle, Real Madrid, Barcelona dhe Atletico Madrid. Ndërsa vlera totale e tyre është 786 milionë euro.

Portier: Jan Oblak, 80 milionë euro

(Foto: Laurence Griffiths/Getty Images)

Qendërmbrojtës: Jose Maria Gimenez, 56 milionë euro

(Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Qendërmbrojtës: Raphael Varane, 64 milionë euro

(Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Mbrojtës i majtë: Renan Lodi, 50 milionë euro

(Foto: Julian Finney/Getty Images/Guliver)

Mbrojtës i djathtë: Nelson Semedo, 40 milionë euro

(Foto: Alex Caparros/Getty Images/Guliver)

Mesfushor qendror: Casemiro, 64 milionë euro

(Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Mesfushor: Frenkie de Jong, 72 milionë euro

(Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Mesfushor: Saul Niguez, 72 milionë euro

(Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Anësor: Eden Hazard, 80 milionë euro

(Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Sulmues: Lionel Messi, 112 milionë euro

(Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Qendërsulmues: Antoine Griezmann, 96 milionë euro

(Foto: Alex Caparros/Getty Images/Guliver)

/Telegrafi/

(Foto: Instagram/transfermarkt_official)