Steve Bruce  dhe Newcastle United, kanë ndarë rrugët, ndërsa pronarët e rinj thuhet se janë në bisedime të avancuara për të sjellë Paulo Fonseca si zëvendësim të mundshëm.

Puna e Bruce ishte në rrezik pas blerjes së klubi nga një investim nga Arabia Saudite, pasi qëllimi i pronarëve të rinj është të ringjallin një ekip që nuk ka arritur ende asnjë fitore në Ligën Premier këtë sezon.

Newcastle aktualisht është në vendin e dytë prej fundit në renditje dhe ka pranuar më shumë gola se çdo ekip tjetër në tetë ndeshjet e para të edicionit 2021/22.

Fonseca, objektivi kryesor  

Reklama

Sipas Guardian, drejtoresha e re e Newcastle dhe aksionarja, Amanda Staveley, është e dhënë pas virtyteve të trajnerit Fonseca dhe klubi është i gatshëm të arrijë një marrëveshje me teknikun portugez.

Reklama

Pasi stërviti skuadra të ndryshme – duke përfshirë Porton dhe Romën- në vendin e tij të lindjes, Fonseca vendosi të provonte fatin e tij jashtë vendit dhe pasoi legjendën e Shakhtar Donetsk, Mircea Lucescu në skuadrën e ekipit ukrainas.

Magjia e tij te Shakhtar ishte e frytshme për sa i përket trofeve, pasi Fonseca fitoi tri herë titullin dhe kupën dhe e udhëhoqi skuadrën në 1/16 e Ligës së Kampionëve në sezonin 2017/18.

Reklama

Në vitin 2019, ai u nda me kampionët ukrainas për t’u bashkuar me Romën, ku qëndroi për disa sezone. Pavarësisht se nuk fitoi asgjë në skuadrën e Serie A, Fonseca ishte afër arritjes në finalen e sezonit të kaluar në Ligën e Evropës, por ata u eliminuan në gjysmëfinale nga Manchester United.

Reklama

Interesi i Spurs dhe kandidatët e tjerë

Pas një fushate të trazuar 2020/21, Tottenham synonte të sillte Fonseca verën e kaluar, por marrëveshja përfundimisht ra, pavarësisht se të dyja palët kishin arritur një marrëveshje në parim.

Fonseca me durim priti shansin e tij për të trajnuar në Ligën Premier dhe mbetet për t’u parë nëse do të jetë klubi i Newcastle ai që do t’i japë atij këtë mundësi.

Reklama

Sidoqoftë, Fonseca nuk është trajneri i vetëm në konsideratë për të zëvendësuar Bruce, me Roberto Martinez, Frank Lampard, Steven Gerrard dhe Eddie Hoëe të gjithë në radarin e Newcastle. /Telegrafi/