Fiorentina ‘shkatërron’ Romën dhe kalon në gjysmëfinale, Chiesa shënon het-trik

FLORENCE, ITALY - JANUARY 30: Marco Benassi of ACF Fiorentina celebrates after scoring a goal during the Coppa Italia match between ACF Fiorentina and AS Roma at Stadio Artemio Franchi on January 30, 2019 in Florence, Italy. (Photo by Gabriele Maltinti/Getty Images)

Fiorentina ka arritur të shënojë fitore me rezultat të thellë 7-1 ndaj Romës në kuadër të çerekfinales së Kupës së Italisë.

Violat e arritën kalimin në gjysmëfinale pas një loje dominuese në ‘Artemio Franchi’.

Dyshja Federico Chiesa dhe Kevin Mirallas arritën që me kombinimet e tyre të shënojnë dy herë.

Fillimisht italiani shënoi në minutën e shtatë, pastaj edhe në të 18-tën fal asistimeve të belgut Mirallas.

Federico Chiesa . (Photo by Gabriele Maltinti/Getty Images)

Roma e hapi ndeshjen me golin e Kolarov të shënuar në minutën e 28-të, por kjo ishte e gjitha.

Luis Muriell e mbylli pjesën e parë me gol, duke shënuar në minutën e 33-të, për 3-1.

Pamje nga ndeshja . (Photo by Gabriele Maltinti/Getty Images)

Në pjesën e dytë Violat shënuan edhe katër herë të tjera.

Benassi shënoi në minutën e 66-të, ndërsa Edin Dzeko u largua nga loja me karton të kuq.

Chiesa e kompletoi het-trikun, ndërsa dy herë shënoi edhe Giovanni Simeone për ta mbyllur ndeshjen me rezultat 7-1.