Pasi Turqia e ka vendosur Britaninë e Madhe në ‘listën e kuqe’ të udhëtimit, UEFA është detyruar të gjejë një vend të ri për finalen e Ligës së Kampionëve midis dy skuadrave të Ligës Premier, Manchester City dhe Chelseat.

Finalja mund të zhvillohet në Portugali në vend të Stambollit, ku është planifikuar të diskutohet për të dytin vit radhazi, pasi finalet e sezonit të kaluar duhej të lëviznin gjithashtu për shkak të shpërthimit të COVID-19.

Ngjarja e këtij viti është planifikuar për në 29 maj dhe siç raportoi The Times, UEFA po mendon ta zhvendosë atë në Estadio do Dragao, pasi Portugalia është në ‘listën e gjelbër’ të udhëtimit të Mbretërisë së Bashkuar.

Estadio do Dragao

Secilit skuadër do t’i ndahen rreth 4,000 bileta për tifozët, por qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka këshilluar që të mos udhëtojnë në Turqi, me vizitorët që janë detyruar të bëjnë karantinë pas kthimit të tyre.

Federata angleze dhe autoritetet ofruan Wembleyn si një alternativë, por sipas The Times, UEFA mund të kërkoni për përjashtime të karantinës për gazetarët dhe sponsorët të cilët do të marrin pjesë në finale me qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar që ka deri të martën për të marrë një vendim përfundimtar. /Telegrafi/