Aktori legjendar Al Pacino do të luajë në filmin e ri HBO “Paterno”.

Ai do të luajë rolin e një trajneri kundërthënës të ekipit të futbollit amerikan të Universitetit të Pensilvanisë.

Ky është një tjetër bashkëpunim në një seri të tilla mes kompanisë televizive dhe aktorit.

Në fakt, trajneri me më së shumti fitore në historinë e futbollit amerikan universitar, Joe Paterno ishte i përfshirë në një skandal të abuzimit seksual me lojtarët.

Joe Paterno, me 409 fitore është trajneri me më së shumti triumfe në histori të ligës NCAA FBS

Përndryshe, Joey Paterno ishte edhe drejtor i Universitetit Shtetëror të Pensilvanisë nga viti 1966 deri më 2011. Ai u shkarkua nga posti pas skandalit dhe vdiq në moshën 86 vjeçare, në fillim të vitit 2012.

Filmi “Paterno”, i bazuar në ngjarje të vërteta, është drejtuar nga Barry Levison, i cili në të kaluarën ka qenë regjisor i “Man Rain”, “Wag the Dog” dhe “Diner”.

Përveç Al Pacinos, në film do të shfaqen edhe Riley Kio, Eni Paris, Katie Baker, Res Fraser, Greg Grunberg, Midori Fransis dhe shumë të tjerë.

Ndryshe, nuk është ende e qartë se kur filmi mbi “Paterno” do të fillojë të shfaqet në kinematë botërore. /Telegrafi/