LAJMI I FUNDIT:

FIFA miraton gjurmuesin ‘revolucionar’ të AI në atletet e futbollit

FIFA miraton gjurmuesin ‘revolucionar’ të AI në atletet e futbollit
Reklama

FIFA ka miratuar përdorimin e inteligjencës artificiale (AI) në atletet e futbollit në ndeshjet zyrtare.

Lajmi hap derën e pajisjes së parë gjurmuese të gjymtyrëve të poshtme që do të përdoret në ndeshjet e futbollit.


Në vitin 2019, Playermaker lansoi një gjurmues të ri të inteligjencës artificiale, i cili mund t’i bashkëngjit atleteve të lojtarëve për të gjurmuar të dhënat teknike dhe fizike të performancës.

Teknologjia do të akumulonte statistika si koha në zotërim e topit, ekuilibri teknik, shpejtësia e goditjes, shpejtësia e vrapimit, distanca dhe ndryshimi i tempos.

Ai do t’u mundësojë lojtarëve dhe trajnerëve të analizojnë aftësitë unike gjatë seancave stërvitore dhe ndeshjeve me synimin për të çuar në një nivel tjetër monitorimin e të dhënave të performancës, raporton Mail Sport.

Teknologjia e re është miratuar edhe nga ligjvënësit e futbollit IFAB (Bordi i Federatës Ndërkombëtare të Futbollit).

Drejtori ekzekutiv dhe bashkëthemeluesi i Playermaker, Guy Aharon ka thënë: “Pesë vjet më parë, ne bëmë një bast të guximshëm për të vendosur sensorë në këmbë, të nxitur nga besimi ynë i palëkundur se ne mund të ofrojmë të dhëna dhe njohuri të paprecedentë që më parë ishin të paimagjinueshme”.

“Megjithatë skeptikët që na etiketuan si të çmendur, duke dyshuar se dikush do të përqafonte sensorë në atletet e futbollistëve, ne insistuam. Tani, vetëm pak vite më vonë, FIFA ka pranuar sigurinë, saktësinë dhe potencialin e pamohueshëm të ardhshëm të sensorëve në atlete në revolucionarizimin e lojës për të gjithë”.

Playermaker ka partneritete me mbi 200 klube profesioniste të futbollit, duke përfshirë skuadrat e Ligës Premier si, Manchester City dhe Fulham, së bashku me Benfican. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Moment tmerrues për gjyqtarin, i transportuar me barelë pasi u rrëzua në tokë nga lëndimi i rëndë

Moment tmerrues për gjyqtarin, i transportuar me barelë pasi u rrëzua në tokë nga lëndimi i rëndë

Ligat tjera
Tronditje në Gjermani: Vdiq në moshën 26-vjeçare lojtari që konsiderohej si një talent i madh

Tronditje në Gjermani: Vdiq në moshën 26-vjeçare lojtari që konsiderohej si një talent i madh

Ligat tjera
Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Tenis
Kishte dështuar te Barcelona, por gjigantët e Ligës Premier janë të gatshëm të paguajnë 45 milionë euro në janar për Todibon

Kishte dështuar te Barcelona, por gjigantët e Ligës Premier janë të gatshëm të paguajnë 45 milionë euro në janar për Todibon

La Liga
Manchester United me 'kontratë në tavolinë' për Ancelottin - dy lojtarë e presin me padurim italianin në Old Trafford

Manchester United me 'kontratë në tavolinë' për Ancelottin - dy lojtarë e presin me padurim italianin në Old Trafford

Premier League
Abramovich donte të dhuronte paratë nga shitja e Chelseat në Izrael, qeveria britanike merr vendimin përfundimtar

Abramovich donte të dhuronte paratë nga shitja e Chelseat në Izrael, qeveria britanike merr vendimin përfundimtar

Premier League
Kalo në kategori