LAJMI I FUNDIT:

Ëmbëlsirë pa miell dhe sheqer – hit botëror: Desert shumë i mirë

Ëmbëlsirë pa miell dhe sheqer – hit botëror: Desert shumë i mirë

Ëmbëlsirat më të mira bëhen nga artikujt natyrorë

Reklama

Desertët vërtet të mirë bëhen shumë lehtë, ndërsa receta ka arritur nga Amerika Latine, transmeton Telegrafi.

Ne e adhurojmë, sepse bëhet lehtë dhe për gatimin e saj ju nevojiten vetëm këta përbërës:

– 4 vezë,
– 2 portokaj,
– 200 kokrra arra, bademi, lajthie apo kokosi,
– Gjysmë luge e vogël sodë buke.

Për fill:

– 100 gramë çokollatë të zezë,
– 200 ml ajkë neutrale për zierje.

Përgatitja:

Portokajtë fundosni në tretje të sodës së bukës dhe lërini të qëndrojnë gjysmë ore. Pastaj zini rreth gjysmë ore derisa të zbuten.

Bluani mirë në blender, shtoni vezët dhe frutat arrore të cilat i keni bluar më parë dhe pak sodë buke.

Piqni në 200 gradë rreth 20 minuta.

Në shporet zieni ajkën neutrale dhe në të shtoni çokollatën derisa të shkrihet.

Hidhjani sipër ëmbëlsirës së përgatitur dhe të ftohur.

Ftoheni në frigorifer dhe servireni.

/Telegrafi/