Artisti i njohur britanik, Elton John u emocionua të premten në mbrëmje (23 shtator) teksa iu dorëzua medalja Kombëtare e Shkencave Humane në Shtëpinë e Bardhë në Washington.

Reklama

Muzikanti, 75 vjeç, bëri një performancë spektakolare pasi u mirëprit në skenë nga presidenti Joe Biden dhe zonja e parë Jill.

Në fund të shfaqjes, Biden e befasoi Eltonin me Medaljen për librin e tij të këngëve dhe trashëgiminë e tij të gjatë profesionale, gjë që bëri që artisti të përlotej.

Foto: Getty Images

Ylli i muzikës luajti në një skenë të përpunuar të krijuar posaçërisht për të dhe e nisi shfaqjen me “Your Song”, hiti i tij i parë i madh ndërkombëtar.

Reklama

Eltoni u shfaq në skenë me një kostum të zi, të bashkuar me një këmishë të bardhë dhe syzet e tij dalluese të kuqe, shkruan DailyMail.

Reklama

Para performancës, Eltoni tha se kishte luajtur në disa ambiente të bukura, por skena përpara Shtëpisë së Bardhë ishte ‘ndoshta qershia mbi tortë’.

Foto: Getty Images

Turma përfshinte rreth 2,000 fansa, duke përfshirë mësues, punonjës të vijës së parë, infermierë, avokatë të shëndetit mendor, studentë dhe avokatë LGBTQ+.

Biden dhe zonja e parë Jill i uruan mirëseardhjen këngëtarit, duke folur për aktivizmin e tij, fuqinë e muzikës së tij dhe mirësinë e tij gjithëpërfshirëse.

Reklama

Foto; Getty Images

“Gjatë gjithë karrierës së tij të pabesueshme, Sir Elton John ka qenë ajo valë baticash, një valë baticash për të ndihmuar njerëzit të ngrihen dhe të bëjnë rimë shpresën dhe historinë”, tha Biden.

Në fund të shfaqjes, Biden e befasoi Eltonin me Medaljen Kombëtare të Shkencave Humane. Duke u përlotur, Eltoni tha se ishte ‘i mahnitur dhe i përulur’.

Reklama

Foto: AP

Ishte koncerti i parë i Eltonit në Shtëpinë e Bardhë që kur ai performoi me Stevie Wonder në një darkë shtetërore në vitin 1998 për të nderuar kryeministrin britanik Tony Blair.

Elton, emri i plotë i të cilit është Reginald Kenneth Dwight, është në një turne lamtumire pas performancës për më shumë se 50 vjet.

Reklama

Pas nisjes së shtatorit 2018 në turneun Farewell Yellow Brick Road, i cili synohet të jetë udhëtimi i fundit i Eltonit nëpër botë, grupi luajti vazhdimisht për rreth një vit e gjysmë.

Foto: Reuters

Por më pas, kur COVID-19 u konsiderua si një pandemi në Mars 2020, turneu u ndal, gjë që ndodhi menjëherë pas shfaqjes së tij në Sydney më 7 mars të atij viti.

Reklama

Midis pandemisë dhe problemeve shëndetësore të përsëritura të Eltonit, duke përfshirë operacionin në ijë për shkak të një rënieje ‘në një sipërfaqe të fortë’, turneu përfundoi duke u anashkaluar deri më 19 janar 2020, kur ai doli në skenë në Qendrën Smoothie King në New Orleans.

Reklama

Foto; Shutterstock

Turneu bëri rrugën e tij nëpër pjesë të SHBA deri më 28 prill në Miami. Që andej, John dhe grupi i tij morën një pauzë tre-javore përpara se të riktheheshin në Evropë me një shfaqje në Fornebu të Norvegjisë, më 21 maj.

Ndeshja evropiane vazhdoi deri më 4 korrik në Watford të Anglisë, dhe më pas Elton bëri një pushim njëmbëdhjetëditor përpara se të rifillonte në SHBA me shfaqjen e së premtes në Filadelfia.

Reklama

Foto: Getty Images

Turneu do të bëjë ndalesën e fundit në Shtetet e Bashkuara më 20 nëntor në stadiumin Dodger në Los Angeles.

Turneu pesëvjeçar i Farewell Yellow Brick Road është planifikuar të përfundojë zyrtarisht në Stokholm të Suedisë, më 8 korrik 2023. /Telegrafi/