Serie A mund të rifillojë seancat stërvitore më 4 maj, me tre hipoteza që fliten i mundësi për të ndihmuar në përfundimin e sezonit në korrik.

Sipas La Gazzetta dello Sport, Serie A po planifikon të ndjekë Bundesligën gjermane dhe të rifillojë trajnimet, fillimisht me distancë sociale dhe gradualisht të kthehet në normalitet.

Tre datat hipotetike të përmendura për rinisjen e mundshme janë 24 maji, 31 maj ose 7 qershor, me gjashtë javë e gjysmë të përshkruara për të përfunduar 13 ndeshjet e mbetura të sezonit.

E konfirmon Serie A: Ky sezon do të përfundojë E konfirmon Serie A: Ky sezon do të përfundojë

Kjo do të thoshte që Serie A do të përfundonte në fillim ose në mes të muajit korrik.

FIFA ka hapur mundësinë e zgjatjes së kontratave përtej 30 qershorit dhe tregoi se ata po bëjnë gjithçka munden për të përfunduar sezonin, por problemi më i madh mbeten lojtarët.

Shumë prej tyre udhëtuan në shtëpi gjatë kohës së karantinës dhe do të duhet të kthehen në Itali dhe për këtë arsye do të jenë në karantinë për 14 ditë.

Kryetari i Shoqatës së Gjyqtarëve, Nicchi: Serie A mund të rifillojë pa VAR Kryetari i Shoqatës së Gjyqtarëve, Nicchi: Serie A mund të rifillojë pa VAR

La Gazzetta dello Sport zbulon gjithashtu se treshja e Juventusit, Paulo Dybala, Blaise Matuidi dhe Daniele Rugani janë ende në karantinë pasi testuan pozitivisht për coronavirus.

Fiorentina, Sampdoria dhe Hellas Verona kanë raportuar gjithashtu raste të coronavirusit në skuadrat e tyre. /Telegrafi/