LAJMI I FUNDIT:

Egjipti ia kthen shpinën Rusisë, blen grurë nga Franca dhe Bullgaria

Egjipti ia kthen shpinën Rusisë, blen grurë nga Franca dhe Bullgaria
Reklama

Egjipti do të blejë grurë nga Franca dhe Bullgaria në vend të Rusisë.

Në fakt, Egjipti ka bërë një ofertë nën pragun e vendosur nga Moskës.


“Rusia nuk ishte e kënaqur me çmimin e propozuar gjatë negociatave për blerjen e grurit”, sipas burimeve të agjencisë Bloomberg.

Në fillim të muajit shtator, ministri egjiptian i furnizimit, Ali El-Mosilhi, tha se gjatë negociatave të drejtpërdrejta me Moskën, Kajro ra dakord të blinte 480 mijë tonë grurë rus.

Disa ditë më vonë, Egjipti njoftoi se kompania tregtare e drithit, Solaris do të kishte të drejtë të blinte drithë nga çdo vend.

Ndihmësministri i Parë i Furnizimit të Egjiptit dhe Shefi i Bursës së Mallrave, Ibrahim Ashmawi, tha më parë se Kajro është ndër importuesit më të mëdhenj të grurit dhe pjesa e grurit rus në importet e saj vlerësohet në 80 për qind. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Prishtina Mall shndërrohet në një përrallë të vërtetë festash – eja festoni me ne

Prishtina Mall shndërrohet në një përrallë të vërtetë festash – eja festoni me ne

Prishtina Mall
Ambasadori i Italisë, Antonello De Riu, promovon kuzhinën Italiane në restaurantin

Ambasadori i Italisë, Antonello De Riu, promovon kuzhinën Italiane në restaurantin "Il Gusto" në Prishtinë

ilgusto
Creative Hub të enjten në Prishtinë festoi hapjen e zyrës së tretë në SHBA

Creative Hub të enjten në Prishtinë festoi hapjen e zyrës së tretë në SHBA

Creative Hub Kosovo
Radha jote drejt luksit – PATOS lanson lojën shpërblyese me premi kryesore Porsche

Radha jote drejt luksit – PATOS lanson lojën shpërblyese me premi kryesore Porsche

Patos Kosova
Kënaqu me kuq e zi në VITALAND!

Kënaqu me kuq e zi në VITALAND!

Vitaland
Hapen “Javët e Biznesit Kosovar 2023”, thirrje për konsumim të produkteve vendore

Hapen “Javët e Biznesit Kosovar 2023”, thirrje për konsumim të produkteve vendore

Prodhime Vendore
Kalo në kategori