Mesfushori i Real Madridit, Eden Hazard, ka mbështetur shokun e tij të skuadrës Karim Benzema për të fituar Topin e Artë të këtij viti pas një sezoni fantastik.

Kapiteni i Los Blancos shënoi 44 gola në 46 ndeshje sezonin e kaluar, duke kaluar 400 gola të klubit në proces.

Ai ishte veçanërisht mbresëlënës në sezonin e klubit në Ligën e Kampionëve, pasi Reali zgjeroi rekordin e tij duke marrë një Kupë të 14-të Evropiane.

Hazard i impresionin të gjithë me rikthimin te Reali, Ancelotti nuk dëshiron më transferime - plani i italianit me belgun është i 'çmendur' Hazard i impresionin të gjithë me rikthimin te Reali, Ancelotti nuk dëshiron më transferime - plani i italianit me belgun është i 'çmendur'

Benzema shënoi 15 herë në 12 paraqitje në Ligën e Kampionëve me hat-trick në fazën eliminatore kundër Paris Saint-Germain dhe Chelsea.

Për Hazardin, kjo duhet të jetë më se e mjaftueshme për t’i fituar 34-vjeçarit fitimin e parë të Topit të Artë pas nëntë nominimeve. Ai i tha ESPN:  “Mendoj se e meriton. E dini, nuk ka asnjë dyshim për këtë”.

Reklama
Reklama

“Por, unë mendoj se ai e meriton jo vetëm për atë sezon, por për të gjithë karrierën e tij, e dini? Është sikur ai ka qenë në krye për 15 vjet”.

Mallkimi i transferimeve mbi 100 milionë eurosh Mallkimi i transferimeve mbi 100 milionë eurosh

Ish-lojtari i Chelseat vazhdoi: “Ndoshta ai po shënon më shumë gola, prandaj njerëzit duan që ai të fitojë Topin e Artë, por unë mendoj se ai e meritonte më parë, si pesë vjet më parë”.

“Ai është kapiteni ynë tani dhe ai është gjithashtu një djalë shumë i mirë. Ai nuk flet aq shumë në fushë, duke bërë atë që dëshiron”.

Mbappe, Benzema, Salah: Kush fitoi më shumë para për golat e shënuara në edicionin e kaluar Mbappe, Benzema, Salah: Kush fitoi më shumë para për golat e shënuara në edicionin e kaluar

“Ai është lideri ynë. Pra, ne thjesht e shtymë atë të shkonte për Topin e Artë”, ka shtuar më tej Hazard.

Reklama

Benzema është favoriti për të marrë çmimin individual më të lakmuar të futbollit në shtëpi, por ai përballet me konkurrencën nga Mohamed Salah pasi ai ndau Këpucën e Artë në Ligën Premier. /Telegrafi/

Reklama