Mega-rezidenca e Mohamed Hadid në Bel Air, të cilën ai dikur kishte shpresuar ta shiste për 100 milionë dollarë (90.9 milionë euro), më në fund po shkatërrohet pjesë-pjesë pasi u mbajt në beteja të ndryshme gjyqësore.

Fotografitë ekskluzive të siguruara nga tabloidi britanik DailyMail tregojnë se shtëpia është kthyer në një grumbull rrënojash shumë të shtrenjta.

Hadid, babai i supermodeleve Gigi dhe Bella Hadid, bleu parcelën në vitin 2011 dhe filloi me shpejtësi ndërtimin, duke ndërtuar një shtëpi prej 30,000 metrash katrorë në sipërfaqen prej 1,22 hektarësh.

Por dimensionet e shtëpisë ishin shumë më të mëdha dhe më të larta se sa lejojnë rregullat e qytetit – dhe dyfishi i 15,000 metrave katrorë për të cilat iu dha leja nga Departamenti i Ndërtimeve.

Fqinjët më pas e çuan Hadidin në gjykatë nga frika se prona mund të rrëshqiste në shpatin e pjerrët të kodrës dhe të shtypte shtëpitë poshtë.

“Sahara Construction” mori përsipër pronën në dhjetor për vetëm 8.5 milionë dollarë (7.7 milionë euro) dhe ra dakord të paguante pesë milionë dollarët (4.5 milionë euro) në kosto për ta rrëzuar atë me shpresën për t’i kthyer paratë përmes një rishitjeje në të ardhmen dhe një ulje të veçantë tatimore.

Hadid, 73 vjeç, e shiti shtëpinë për një pjesë të asaj që kishte shpresuar të bënte pasi u urdhërua të prishte pronën për shqetësime sigurie, raportoi New York Post.

Duke folur për DailyMail muajin e kaluar, Hadid tha se nuk ishte i trishtuar kur shihte shtëpinë që ai parashikonte si një monument luksi dhe elegance të reduktuar në një grumbull rrënojash.

“Unë kam vazhduar me jetën time – kjo është e gjitha pas meje tani”, tha ai. “I uroj mirë njerëzve që e blenë dhe i uroj mbarësi me çdo gjë që ndërtojnë atje në vend të saj. Kam edhe projekte të tjera me të cilat jam përfshirë tani”.

Gjykatësi i Gjykatës së Lartë të Qarkut të Los Angelesit, Craig D. Karlan urdhëroi që struktura e madhe të shkatërrohej, duke e quajtur atë një “rrezik për njerëzit”.

Hadid, një multimilioner i supozuar, kishte argumentuar në gjykatë në vitin 2019 se ai ishte aq i thyer sa nuk mund të përballonte pesë milionë dollarët (4.5 milionë euro) që do të duheshin për ta shkatërruar pasi arkitekti i tij tha se ishte i shqetësuar se ndërtesa ‘do të rrëshqasë poshtë kodrës dhe mund të vrasë dikë’.

Hadid, baba i pesë fëmijëve, duke përfshirë supermodelet Gigi dhe Bella, u ndoq penalisht nga këshilli i qytetit të Los Angelesit në vitin 2015 pasi ai refuzoi të zbatonte urdhrat e ndalimit të punës në rezidencë.

Më pas ai deklaroi se po përballej me humbje prej 60 milionë dollarësh (54.5 milionë euro) mbi pronën. 30 milionë dollarë (27.2 milionë euro), ai pretendoi se ishin paratë e tij, me gjysmën tjetër të përbërë nga huatë.

Vajzat e tij besohet se kanë pasuri në vlerë shumë më të madhe se babai i tyre me Gigin, 26 vjeçe, e cila ka pasuri rreth 29 milionë dollarë (26.3 milionë euro) dhe Bellan, 25 vjeçe, e cila ka pasuri në vlerë 25 milionë dollarë (22.7 milionë euro).

Gjykata e Lartë e Kalifornisë hodhi poshtë apelin e manjatit të pasurive të paluajtshme për të shqyrtuar çështjen e tij për të anuluar vendimin për shembjen e shtëpisë verën e kaluar – duke e quajtur pronën një ‘rrezik të qartë dhe të pranishëm’ për fqinjët e tij.

Rezidenca gjysmë e përfunduar ndodhej në rrugën Strada Vecchia në lagjen e ‘kërkuar’ të Lower Bel Air dhe është e rrethuar nga disa nga ‘pronat më të famshme’ të qytetit, thuhej në listë.

Hadid kishte filluar ndërtimin e rezidencës, sipas specifikave – pa blerës të rregulluar – rreth 10 vjet më parë, sipas Los Angeles Magazine.

Listimi e quajti atë “një mundësi e rrallë për të ndërtuar një pronë të klasit botëror me pamje nga qyteti dhe kanioni përreth”.

Shtëpia, e cila ndodhet pranë klubit ekskluziv të Bel Air Country, si dhe “restoranteve dhe butikëve me famë botërore në qendër të qytetit Beverly Hills”.

Shkatërrimi i ndërtesës kërkon pak kohë kryesisht për shkak se pozicioni i saj në majë të kodrës së pjerrët me pamje nga disa shtëpi që do të ishin në rrugën e çdo rrënojeje ose mbeturinash që bien poshtë.

“Ne po e çndërtojmë këtë shtëpi në të njëjtën mënyrë siç është ndërtuar”, tha Paul Ventura, shefi i “Sahara Construction”, për DailyMail muajin e kaluar. “Duhet të jemi shumë të kujdesshëm – nuk mund të shkatërrojmë gjithçka. Duhet të jemi shumë më kirurgjik se kaq”.

“Pra, në vend të një topi rrënues, ne po përdorim ekskavatorë hidraulikë me krahë të gjatë me ngjitje speciale mbi to për të rrëzuar strukturën në mënyrë më metodike dhe të sigurt”, shtoi ai.

Ventura theksoi se kompania po përdor ‘shtresa të shumëfishta sigurie’ në projektin e prishjes, duke përfshirë forcimin e rrethojës ekzistuese dhe instalimin e rrjetës rreth zonës që është mjaft e fortë për të ndaluar deri në 20,000 funte (23 mijë euro) mbeturina që të derdhen poshtë kodrës.

Përveç pjerrësisë së kodrës ku ndodhet shtëpia katërkatëshe, “Sahara Contsruction” duhet të përballet me një problem tjetër: pjesët e shtëpisë gjigante që Hadid ndërtoi pa miratimin e planifikuesve të qytetit të Los Angelesit.

Inxhinierët e prishjes po përdorin planet origjinale të miratuara për të çmontuar ndërtesën, pjesë pas seksioni.

Por, shtoi Ventura, “Për shkak se ndërtuesi origjinal (Hadid) nuk e ndërtoi atë sipas planeve, shumë nga puna e prishjes janë eksploruese. Ne duhet të heqim me kujdes muret deri te trarët mbështetës prej çeliku për të parë se çfarë ka atje”.

“Ne nuk jemi të sigurt se çfarë do të gjejmë kur, të themi, të rrëzojmë një mur ose një pjesë tjetër të strukturës. Sepse një pjesë e madhe e ndërtesës nuk është në plan”.

“Sahara Construction”, kompania që demolon shtëpinë, ftoi DailyMail në vendin e prishjes së fundit për të parë nga dora e parë se si po shkonte operacioni për të shkatërruar rezidencën.

Pjesa qendrore në shtëpinë spektakolare do të ishte një zonë e madhe argëtimi – me tavane 15 metra dhe një oxhak mermeri të skalitur 10 metra – që do të kishte qenë skena e shumë festave vezulluese për të pasurit dhe të famshmit.

Me dyshemenë dhe muret e veshura me mermer të bardhë, hapësira e madhe gjithashtu krenohet me dritare gjigante nga dyshemeja deri në tavan që ofrojnë pamje imponuese, panoramike mbi Bel Air dhe madje edhe në Oqeanin Paqësor në ditët e kthjellëta.

Në njërën anë të dhomës masive është një bar 12 metra i gjatë, i bërë nga një pjesë e vetme mermeri, që rrotullohet për t’u lejuar argëtuesve hyrjen në një kinema.

Kjo do të kishte ulur shikuesit e filmit në 70 karrige prej kadifeje të kuqe. Por tani është vetëm një shpellë e errët dhe e ftohtë, që pret sharrat për të gdhendur muret e saj prej betoni dhe për t’i çuar copat në një hale.

I njëjti fat pret edhe bodrumin e verës aty pranë, i cili do të kishte me mijëra shishe të cilësisë së mirë.

Duke pasur parasysh prejardhjen e tij nga Lindja e Mesme, Hadid përfshiu në ndërtesën e tij një banjë turke të përpunuar, të kompletuar me gdhendje druri të zbukuruara, pllaka qeramike shumëngjyrëshe dhe mure të mbuluara me mermer dhe pasqyra.

“Ishte një shtëpi madhështore – mjaft e bukur”, tha ai. /Telegrafi/