LAJMI I FUNDIT:

A e dini se përse është mirë të flini në krahun e majtë?

A e dini se përse është mirë të flini në krahun e majtë?

Siç e dimë të gjithë, gjumi është pjesë thelbësore e jetëve tona.

Reklama

Çdo njeriut i duhet gjumi për ta pushuar trupin në mënyrë që ta mbaj veten me nivelet më të larta të energjisë. Shumë doktorë thonë se njeriu ka nevojë për të paktën tetë orë gjumë në ditë që t’i arrijë nivelet maksimale të pushimit të trupit, transmeton Telegrafi.

Zakonisht njerëzit që bëjnë më pak se tetë orë gjumë në ditë janë të lodhur dhe në disponim të keq.

Sipas disa shkrimeve budiste, thuhet se murgët kanë fjetur në krahun e majtë. Kjo mund t’ju duket e çuditshme, mirëpo fjetja në krahun e majtë sjell shumë përfitime shëndetësore.

Arsyeja se përse duhet të flini në krahun e majtë është për shkak se stomaku dhe pankreasi do të jenë në pozicionin e përsosur për t’jua tretur ushtrimin.

Nëse qëndroni për një kohë të shkurtër në krah të majtë pasi të keni ngrënë bukë, ushqimi do të lëvizë në mënyrë natyrale përgjatë stomakut dhe enzimat pankreatike do të prodhon në mënyrë graduale.

Veç kësaj, edhe funksioni kardiak do të jetë më i mirë, pasi që më shumë se 80 për qind e zemrës gjendet në pjesën e majtë të trupit.

Edhe indianët rekomandojnë të flini në krahun e majtë nëse dëshironi të pushoni pas ngrënies, dhe kjo duhet të zgjatë 10 deri në 20 minuta. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Çfarë i ndodhë trupit nëse filloni të hani mjaltë para gjumit

Çfarë i ndodhë trupit nëse filloni të hani mjaltë para gjumit

Nutricion
Rënia e flokëve dhe kapakët e syve të “yndyrtë” janë shenja të problemeve me zemrën

Rënia e flokëve dhe kapakët e syve të “yndyrtë” janë shenja të problemeve me zemrën

Shëndetësi
Shtatë lloje frutash që përmbajnë një përqindje të lartë kalciumi: Një mineral jashtëzakonisht i rëndësishëm

Shtatë lloje frutash që përmbajnë një përqindje të lartë kalciumi: Një mineral jashtëzakonisht i rëndësishëm

Të njohim produktet
Katër gjendje të rënda që mund të shoqërohen me ndryshime në buzë

Katër gjendje të rënda që mund të shoqërohen me ndryshime në buzë

Shëndetësi
A mundet hunda artificiale të “nuhasë” sëmundjet, si dhe ushqimin e prishur?

A mundet hunda artificiale të “nuhasë” sëmundjet, si dhe ushqimin e prishur?

Shëndetësi Lajme
Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!

Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!

Shëndetësi
Kalo në kategori