Një terrorist i dyshuar i ISIS-it ishte vënë nën arrest në Paris mbrëmë, pasi shtypi dy motoçiklistë policie me shpejtësi të lartë me veturën e tij.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, sulmi i tmerrshëm ndodhi në periferinë veriore të Colombes menjëherë pas orës 5:30 pasdite të hënën dhe la një prej oficerëve në kujdes intensiv.

Siç thuhet më tej, sulmuesi 29-vjeçar, i cili po quhet si Youssef T., që nga momenti ka pranuar duke thënë “E bëra për ISIS”, sipas hetuesve që kanë folur për gazetën Parisien, shkruan Daily Mail.

Kërkimet në shtëpinë e tij në Colombes dhe në makinën e tij zbuluan ‘një letër që shpjegonte veprimin e tij me motive të mundshme terroriste’ si dhe një thikë.

I dyshuari u mor në paraburgim pas marrjes në pyetje në një stacion policie të sigurisë së lartë në zonën e Parisit.

Sipas burimeve të policisë, një burrë me një biçikletë u ndoq për herë të parë nga një njësi motoçiklete policie që kryente kontrolle në rrugë gjatë bllokimit të coronavirusit.

Ai braktisi makinën e tij me dy rrota dhe më pas iku në një automjet Peugeot, duke lënë njësinë e policisë duke u mbledhur jashtë një shkolle.

Atëherë BMW Seria 1 e zezë arriti me shpejtësi të madhe dhe shtypi dy oficerët që ishin duke qëndruar pranë biçikletave të tyre dhe makinës së patrullës. /Telegrafi/