Legjenda e Los Angeles Lakers, Kobe Bryant dhe vajza e tij, Gianna, u përkujtuan me statujë prej bronzi të vendosur në vendin e rrëzimit të helikopterit, në dyvjetorin e ndodhjes së ngjarjes.

Ikona e basketbollit humbi jetën më 26 janar të vitit 2020 në një aksident ajror me helikopterin e tij privat në Calabasas një qytet që është 70 km larg Los Angelesit.

Në aksident vdiqën edhe shtatë persona të tjerë.

Statujë në nder të legjendës së basketbollit, Kobe Bryant dhe vajzës së tij (Foto: Backgrid)

Statuja dedikuar yllit të NBA-së dhe babait krenar të katër fëmijëve, së bashku me Giannan, u vendos në vendin e aksidentit tragjik në një zonë malore të Calabasas në Los Angeles.

Të gjitha lajmet nga Kobe Bryant Të gjitha lajmet nga Kobe Bryant
Reklama

Skulptori, Dan Medina, shkroi: “Heronjtë vijnë dhe shkojnë, por legjendat mbesin përgjithmonë”, gjersa nderoi edhe shtatë viktimat e tjera me emrat e tyre në një pllakë, në bazën e statujës.

Reklama

Statuja e shfaq Kobe duke e parë me admirim Giannan, e cila ishte vetëm 13-vjeçe kur ndodhi ngjarja tronditëse.

Statujë në nder të legjendës së basketbollit, Kobe Bryant dhe vajzës së tij (Foto: Backgrid)

Babë e bijë shfaqen me fanellat e tyre përkatëse të basketbollit dhe Bryant me numrin e tij, 24.

Shumë njerëz në po atë vend e nderuan legjendën e basketbollit dhe viktimat e tragjedisë duke vendosur lule përpara statujës.

Reklama

Statujë në nder të legjendës së basketbollit, Kobe Bryant dhe vajzës së tij (Foto: Backgrid)

Kobe, i cili ishte 41 vjeç në kohën e vdekjes së tij, dhe Gianna po fluturonin nga Orange County në një turne basketbolli në Ventura County.

I ndjeri duhet theksuar ishte një prej emrave më të mëdhenj në histori të ligës më të fortë të basketbollit në botë, NBA. Gjatë karrierës së bujshme ishte shpallur pesë herë kampion me Los Angeles Lakers. /Telegrafi/

Reklama

Statujë në nder të legjendës së basketbollit, Kobe Bryant dhe vajzës së tij (Foto: Backgrid)