Komediani John Oliver, këngëtarja e njohur adoleshente Billie Eilish dhe ish-bashkëshorti i Miley Cyrusit, Liam Hemsworth janë futur në listën e “personave më të rrezikshëm” për t’i kërkuar në internet, në një hulumtim të realizuar nga kompania e sigurisë kompjuterike McAfee.

Lista përcaktohet nga numri i rezultateve të rrezikshme të kthyera nga kërkimi i emrit të personit të famshëm, duke treguar se sa të njohur janë ata dhe rreziku i përpjekjes për të shmangur pagimin e përmbajtjes, shkruan News.Com.Au, transmton Telegrafi.

McAfee harton listën duke përdorur emrat e personave të famshëm dhe termat që kthejnë rezultate për përmbajtje pirate ose imazhe të qarta, duke parë se kush i kthen rezultatet më të mira në lidhje me faqet e rrezikshme.

Natyra e paligjshme e përmbajtjes së piratuar do të thotë që shpesh mund t’i përdorë përdoruesit në faqet e internetit të mashtruara që drejtohen nga kriminelët kibernetikë, me qëllim të mbledhjes së informacionit dhe të dhënave që ata mund t’i shfrytëzojnë për fitim.

John Oliver kryeson listën e këtij viti, ndërsa njerëzit kërkojnë një mënyrë për të shmangur pagimin për të parë uljet e tij virale të lajmeve dhe politikës botërore nga shfaqja e tij në HBO.

John Oliver (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Ndërsa pjesa më e madhe e shfaqjes së tij merret me politikën amerikane, Oliver më parë ka peshuar edhe çështjet australiane, duke synuar pëlqimet e ish-kryeministrit Tony Abbott, dhe politikanëve: Clive Palmer, Bob Katter dhe Fraser Anning.

Oliver është një nga katër nikoqirët e emisioneve të tilla që janë pjesë e “top 10 personave më të rrezikshëm për t’i kërkuar në internet”, së bashku me kolegët e tij: James Corden, Jimmy Kimmel dhe Jimmy Fallon.

Ndërkohë, muzikantët që janë pjesë e kësaj liste janë: Shqiptarja Dua Lipa, Nicki Minaj, Calvin Harris dhe Billie Eilish, ndërsa nga aktorët: Morgan Freeman dhe Emilia Clarke.

Këta janë top 10 të famshmit me rrezikshmërinë më të lartë për t’i kërkuar në internet:

• John Oliver
• Dua Lipa
• Nicki Minaj
• James Corden
• Calvin Harris
• Jimmy Kimmel
• Billie Eilish
• Morgan Freeman
• Emilia Clarke
• Jimmy Fallon

Dua Lipa në listën e “10 personave më të rrezikshëm për t’i kërkuar në internet” (Foto: Jamie McCarthy/Getty Images/Guliver)

Ekspertja për siguri në internet e kompanisë McAfee, Alex Merton-McCann tha se studimi tregoi se sa të pavetëdijshëm mund të jenë disa njerëz që kërkimet e tyre në internet mund t’i çojnë ata në telashe.

“Shumë konsumatorë në favor të shpejtësisë ose komoditetit shkruajnë detajet e tyre personale për të fituar qasje në një faqe pa menduar për pasojat”, tha ajo.

“Kriminelët përdorin uebfaqe mashtruese për të mashtruar konsumatorët që nuk dyshojnë të dorëzojnë detajet e tyre personale ose kontrollin e pajisjeve të tyre”, shtoi ajo. /Telegrafi/

Dua Lipa (Foto: Ilya S. Savenok/Getty Images/Guliver)