Viti 2016 i buzëqeshi shumë lojtarëve të rinj, por edhe 2017 pritet të jetë një vend i mbarë për shumë nga ata.

Në vitin e kaluar Manchester City mposhti të gjithë klubet duke transferuar Gabriel Jesusin nga Palmeiras.

Ben Woodburn u bë golashënuesi më i ri në histori të Liverpoolit, kurse Moise Kean i Juventusit u bë lojtari i parë që ka lindur në shekullin XXI dhe ka debutuar në Serie A dhe Ligën e Kampionëve, transmeton Telegrafi.

Këta tre dhe shtatë të tjerë pritet të kenë shansin e tyre në vitin 2017 për të mahnitur botën e futbollit, kështu që më poshtë keni lojtarët që duhet të ndiqni në këtë vit të ri.

Naby Keita (RB Leipzig, 21)

Gabriel Jesus (Manchester City, 19)

Alexander Isak (AIK, 17)

Leonardo Da Silva Lopes (Peterborough United, 18)

Lewis Baker (Chelsea, i huazuar te Vitesse, 21)

Moise Kean (Juventus), 16)

Andre Dozzell ( Ipswich Town, 17)

Pablo Maffeo (Manchester City, i huazuar te Girona, 19)

Malang Sarr (Nice, 17)

Ben Woodburn (Liverpool, 17).

/Telegrafi/